• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Ağustos 2017 - Süper Öneri Sunumları

• Konuyu başlatan DeletedUser3
  • Başlangıç tarihi
Durum
Konu yanıtlara kapalı.

DeletedUser3

Guest
Sevgili Elfler ve İnsanlar,

Her ülkeden her ay sadece 1 yeni oyun özelliği önerisi oyun yapımcılarına sunulmaktadır. Bunun adı süper öneridir. Böyle bir sistemin en önemli sebebi sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmektir. Pek çok fikrin sunulması iyi bir şey ama bu verimliliği düşürdüğü gibi ortada çok fazla bekleyen öneri olmasına sebep oluyordu. Bu yüzden iş gücünü doğru kullanmak ve verimliliği artırmak amacıyla bu şekilde bir kısıtlama konulmuştur.

Her ay yeni önerilerinizi aşağıdaki şablon ile sunabilirsiniz, sunacağınız öneri yeni bir oyun özelliği olmalı, oyun tasarımına ve dengelerine uygun olmalı ve yapımı aylar alacak karışık bir özellik olmamalıdır:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

ŞABLON

Öneri Başlığı: ... (Önerinize uygun bir başlık seçiniz).
Önerinizi açıklayınız: ... (En az 6 cümle ile açıklayınız).
Sağlayabileceği faydalar neler: ... (En az 3 cümle ile açıklayınız).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

En çok beğendiğiniz öneriyi o mesajın altında bulunan beğendim tuşuna tıklayarak seçebilirsiniz. Birden fazla oy verebilirsiniz ama gerçekten beğendiğinize tek bir oy vermeniz daha yararlı olacaktır.

Her ay sadece bir öneri oyun yapımcılarına gönderilir. En çok beğenilen öneri her zaman için seçeceğimiz öneri olmayabilir veya sunulan öneri oyun yapımcıları tarafından elenmiyecek diye de bir kesinlik yoktur. Pek çok kritere bakılır! Bir sonraki ay yeni bir başlık açılır ve süreç devam eder.

Saygılarımızla,
Elvenar Ekibi.

DeletedUser841

Guest
Öneri Başlığı: Yoldaşlıklara Özel Oyun İçi Yoldaşlık Forumları
Açıklama: Önerimin tam olarak ne olduğunu zaten sizler biliyorsunuz. InnoGames'in diğer oyunlarından birisinde olan, Klanlar(Tribal Wars) oyununda olan "Klan Forumu" özelliği.
Sağlayabileceği Faydalar: Şahsen benim Klanlar adlı oyunu oynamamın başlıca sebebi oyuncu kitlesi idi. Oyuncuların oyun içinde birbirleri ile verimli ve eğlenceli bir şekilde iletişim kurabilmelerinin, Yoldaşlık adına yakışır bir ortam oluşturabilmenin de mükemmel bir yolu Yoldaşlık Forumu özelliği. Klanlar adlı oyununuzdaki o özelliğin birebir aynısını bu oyuna getirmenizin çok zor olmayacağını tahmin ediyorum. Klanlar'daki oyun içi klan forumlarında oyun hayatımın en güzel günlerini yaşadım. Klan forumunu gerçek bir forumdan farksız hâle getirdiğimizi bilirim. :) Yoldaşlık Forumu sayesinde oyuncuların bu oyuna bağlılıklarının artacağından hiç şüphem yok. Yoldaşlık ile ilgili bilgilerin, kuralların bulunacağı ayrı bir konu, oyuncuların oyun içi deneyimlerini paylaşabileceği ayrı bir konu, eğlence amaçlı resimler ve videolar paylaşmak, film-dizi önerileri ve fikirleri paylaşmak, forum içi küçük ama yüzlerce sayfa süren oyunlar oynamak kim istemez ki? :)

DeletedUser841

Guest
Bu seferki önerim yukarıdaki gibi spesifik bir şey değil, o yüzden şablonu kullanmak istemiyorum. Umarım sakıncası olmaz.

Oyuna bir kaç gün önce başladım ve açıkçası savaşarak daha da hızlı ilerlenmesi çok hoşuma gitti. Çünkü savaşlar dengeli görünüyordu; elle savaşarak hiç kayıp vermeden zafer kazanmak mümkündü ve otomatik savaşlarda hazırladığım stratejiye göre kayıplar veriyordum. Pek çok insana pazarlık yapmak daha kârlı görünse de aslında kârlı olan iyi bir strateji ile savaşarak kazanmaktı. Ancak bir kaç kalıntı bitirdikten sonra gördüm ki savaşlar aşırı dengesizleşti ve pazarlık yapmadan az kayıp vererek kazanmayı geçtim, kazanmak bile mümkün olmamaya başladı. Gelişmiş Kaşifler'i araştırmama rağmen daha oyuna başladığım saatlerde araştırmış olduğum kalıntılarda bulunan karşılaşmaları bile kazanmak imkansız. Oyuna yeni başladığım için henüz anlamadığım bazı şeyler olabilir ya da bu oyun pek de savaş üzerine kurulu bir oyun olmayabilir; lâkin bu oyundaki savaş sistemi çok güzel.

Yani demem o ki oyunda madem savaşmak gibi bir seçeneğimiz var, o zaman bu seçeneği kullanabilmemiz lazım. Pazarlık ile Savaş arasında büyük bir dengesizlik olduğunu düşünüyorum. Ha yukarıda da dediğim gibi eğer bu benim oyundaki deneyimsizliğimden kaynaklı yanlış bir analizse de yine de oyundaki savaş faktörüne biraz daha ağırlık verilmesini isterdim.

- Şu andaki savaş zorlukları dengeliyse mesela kalıntılara ek olarak dünya haritası üzerinde rastgele savaş noktaları oluşabilir. Bu noktalara tıklayıp oradaki düşmanlarla savaşarak oyunun dengesini bozmayacak ama savaşmayı bilene ufak ek gelir vb. şeyler kazandıracak bir özellik eklenebilir oyuna. Hatta oyuncuların küçük bir ihtimalle Elmas kazanması bile mümkün kılınabilir. Ama ufak miktarlarda, çok ufak miktarlarda hem de. Oyuna yeni başladığım için bu konuda bir ölçü fikri sunamayacağım.
- Yine Klanlar'dakine benzer bir "Şovalye/Kahraman" sistemi getirilebilir mesela. Her oyuncunun bir kahramanı olur. Bu kahramanlar kalıntılardaki/haritada rastgele oluşan savaş noktalarındaki karşılaşmalardan tecrübe puanları kazanırlar ve seviye atlarlar. Atlanılan her seviyeyle beraber ufak bonuslar elde edilebilir. Bu bonuslar oyunda şu anda mevcut olan bir şeyler de olabilir, sırf bu şovalye/kahraman/şampiyon sistemi için yeni ufak bonuslar vb. şeyler de oluşturulabilir. Seviye atlamaya ek olarak çok nadir bir biçimde mesela kalıntılardan bazı eşyalar kazanabilir oyuncular. Kahramanlarına giydirebileceği eşyalar; Büyü Kitabı, Kılıç, Sancak, Ayakkabı/Bot gibi. Bu eşyalar gerek karşılaşmalardaki zorlukları azaltabilecek şekilde bonus verebilirler gerek şehirlerin içindeki faktörleri(kültür, mallar, erzak vs.) iyileştirmede oyunculara yardımcı olabilirler.
- Yine bu yazdığım öneriler kapsamında oyuncuların kazandığı istenmeyen eşyaları satabileceği, geliştirebileceği, oyuncularla ticaretini yapabileceği ya da mesela eşyalarını tamir edebileceği yeni yapılar eklenebilir oyuna. Şu an bunlar anlık düşüncelerim; fakat bu fikirler benimsendiği taktirde üzerinde düşünülüp çok harika yeni özellikler eklenebilir oyuna.

Bu geceki fikirlerim hep savaş üzerine idi. Oyunun savaşlardan ziyade huzurlu ve barış içinde, ticaret ve üretim odaklı geliştirilmesi planlanıyorsa zamanla bu yönde de fikirlerimin olacağını düşünüyorum her ne kadar böyle huzurlu, sessiz ortamları sevmesem de. :)

DeletedUser841

Guest
Öneri Başlığı: Yapıları Taşımada Kolaylık
Açıklama: "Taşı" modunda iken yapıları şehirden kaldırabilelim. Taşı'ya tıkladığımızda ekranın alt kısmı bomboş kalıyor, o kısma yapıları taşıyabileceğimiz bir alan oluşturulabilir. İstenildiği zaman yapıları satmak yerine orada depolayabilelim ya da sadece taşıma işlemi yaparken o kısım aktif olsun, oradaki bütün yapıları şehre tekrar yerleştirmeden taşıma işlemini tamamlayamayalım. Taktir sizlere kalmış.
Sağlayabileceği Faydalar: Bu oyun şehir geliştirme oyunu olsa da şehirlerimizi düzenlemek tam anlamıyla bir işkence. Çoğu zaman bir şeylerin yerlerini değiştirebilmek için değerli bazı yapılarımızı satmak zorunda kalabiliyoruz ve o kadar emek ile zaman verdiğimiz şeyleri tek tıkta silmek oyundan biraz soğutmuyor değil. Bahsettiğim bu yapıları satmadan şehirden kaldırabilmek, sonrasında tekrar yerleştirebilmek bize haksız bir avantaj da sağlamaz. Bizim olandan fazlasını kazanmış olmayız. At'ı ileriye sürebilmek için öncelikle önündeki Piyon'u yem etmek durumunda kalıyoruz.

oyuna yeni baslayan her oyuncunun aklından gecen,olsa ne güzel olur dedirten fakat daha önce iletilmiş ve kabul görmemiş öneriler.... artık öneri yazmayı bıraktı millet bu yüzden... hadi görev listesine dfareyi getirince şöyle görevler liste halinde çıksada ordan seçsek dedik yok dediniz bari en azından şu görev listesinden tık koyup bu görevi bir daha gösterme seçeneği getirin... bu bile çok yeter oyundan kopmamak için...

DeletedUser829

Guest
Öneri Başlığı: Yapıları Düzenleme ve Taşıma Modu
Önerinizi açıklayınız: Herhangi bir taşıma ya da düzenleme yapılacağı zaman şehirde genellikle yer olmadığı için önce bir yapıyı satmak zorunda kalıyoruz. Yapıyı sattıktan sonra buraya istediğimiz yapıyı yerleştiriyoruz ve sattığımız yapıyı tekrar kurmak zorunda ve seviye arttırmak zorunda kalıyoruz. Bu da gelişmeye engel oluyor. Bu yüzden düzenleme ve taşıma modu oluşturulması çok mantıklı olur diye düşünüyorum. Taşıma ve düzenleme modu yapılabilir ve burda elimizde bulunan yapılar bir envanter şeklinde verildikten sonra teker teker yerleştirilerek şehir planlaması daha güzel yapılabilir.
Sağlayabileceği faydalar neler: Bir yapının yerini değiştirmek için diğer yapıyı satmak gerekmicek. Bu da gelişmeye engel olmadığı gibi zamanda da kar sağlayacak. Ayrıca düzenleme ve taşıma modu sayesinde istediğimiz gibi ve istedğimiz zaman şehri tekrar planlayabilcez. Yapılar bazı seviyelerde daha çok alan kapladığı için genellikle yer açmak zor oluyor. Bu şekilde yeni planlama sayesinde daha rahat bir şehir planı yapılabilir.

Görüş ve önerimi belirtmemde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar, iyi oyunlar.

DeletedUser3

Guest
Öneri Başlığı: Yapıları Taşımada Kolaylık
Açıklama: "Taşı" modunda iken yapıları şehirden kaldırabilelim. Taşı'ya tıkladığımızda ekranın alt kısmı bomboş kalıyor, o kısma yapıları taşıyabileceğimiz bir alan oluşturulabilir. İstenildiği zaman yapıları satmak yerine orada depolayabilelim ya da sadece taşıma işlemi yaparken o kısım aktif olsun, oradaki bütün yapıları şehre tekrar yerleştirmeden taşıma işlemini tamamlayamayalım. Taktir sizlere kalmış.
Sağlayabileceği Faydalar: Bu oyun şehir geliştirme oyunu olsa da şehirlerimizi düzenlemek tam anlamıyla bir işkence. Çoğu zaman bir şeylerin yerlerini değiştirebilmek için değerli bazı yapılarımızı satmak zorunda kalabiliyoruz ve o kadar emek ile zaman verdiğimiz şeyleri tek tıkta silmek oyundan biraz soğutmuyor değil. Bahsettiğim bu yapıları satmadan şehirden kaldırabilmek, sonrasında tekrar yerleştirebilmek bize haksız bir avantaj da sağlamaz. Bizim olandan fazlasını kazanmış olmayız. At'ı ileriye sürebilmek için öncelikle önündeki Piyon'u yem etmek durumunda kalıyoruz.

Öneri Başlığı: Yapıları Düzenleme ve Taşıma Modu
Önerinizi açıklayınız: Herhangi bir taşıma ya da düzenleme yapılacağı zaman şehirde genellikle yer olmadığı için önce bir yapıyı satmak zorunda kalıyoruz. Yapıyı sattıktan sonra buraya istediğimiz yapıyı yerleştiriyoruz ve sattığımız yapıyı tekrar kurmak zorunda ve seviye arttırmak zorunda kalıyoruz. Bu da gelişmeye engel oluyor. Bu yüzden düzenleme ve taşıma modu oluşturulması çok mantıklı olur diye düşünüyorum. Taşıma ve düzenleme modu yapılabilir ve burda elimizde bulunan yapılar bir envanter şeklinde verildikten sonra teker teker yerleştirilerek şehir planlaması daha güzel yapılabilir.
Sağlayabileceği faydalar neler: Bir yapının yerini değiştirmek için diğer yapıyı satmak gerekmicek. Bu da gelişmeye engel olmadığı gibi zamanda da kar sağlayacak. Ayrıca düzenleme ve taşıma modu sayesinde istediğimiz gibi ve istedğimiz zaman şehri tekrar planlayabilcez. Yapılar bazı seviyelerde daha çok alan kapladığı için genellikle yer açmak zor oluyor. Bu şekilde yeni planlama sayesinde daha rahat bir şehir planı yapılabilir.

Görüş ve önerimi belirtmemde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar, iyi oyunlar.

Bu öneri daha önce çokça iletildi fakat kesin olarak yapılmayacağı oyun ekibi tarafından söylendi. Elvenar bir puzzle + şehir kurma oyunu olduğu için bu özellik oyunun tasarımına zıt bir unsur oluşturmaktadır. Yapıların döndürülememesi de keza bundan kaynaklıdır. Şehrinizi tasarlarken karşılaşacağınız bu puzzle sistemi oyunun temelidir ve Elvenar'ı diğer şehir kurma oyunlarından daha farklı ve daha zor kılmaktadır ki istenilen de budur.

DeletedUser3

Guest
oyuna yeni baslayan her oyuncunun aklından gecen,olsa ne güzel olur dedirten fakat daha önce iletilmiş ve kabul görmemiş öneriler.... artık öneri yazmayı bıraktı millet bu yüzden... hadi görev listesine dfareyi getirince şöyle görevler liste halinde çıksada ordan seçsek dedik yok dediniz bari en azından şu görev listesinden tık koyup bu görevi bir daha gösterme seçeneği getirin... bu bile çok yeter oyundan kopmamak için...

Tabii ki bazı şeyler kulağa güzel gelmekte ama detaylar ve olumlu ile olumsuz yönleri sayfalara döküldüğünde durum pek de öyle değildir. Bahsettiğiniz bu sistem oyun açığı yaratmaktadır ve oyun tasarımına terstir. Dolayısıyla reddedilmektedir.

• Şehriniz için ana gelir kaynakları görevler değildir. Görevler bu amaçla tasarlanmamıştır.
  • Sadece 2 görevi arka arkaya hızlıca yapmak diğer gelir kaynağı sağlayan ana yapıları anlamsız kılabilir ki bu da oyun açığı ve dengesizlik yaratacaktır.
  • Tüm görevlerin oyuncular tarafından yapılabilir olması istenmektedir. Aradan 2-3 görevi seçip sadece bu görevleri tekrar tekrar hızlıca yapıp diğer görevlerin es geçilmesi istenilmemektedir. Diğer görevlerin neden oyuncular tarafından seçilmediği burada bizim için daha önceliklidir.
  • Görev sisteminin yenilenmesi planlamalar arasında vardır. Zamanı konusunda şimdilik bir şey söyleyemiyoruz.

DeletedUser3

Guest
Öneri Başlığı: Yoldaşlıklara Özel Oyun İçi Yoldaşlık Forumları
Açıklama: Önerimin tam olarak ne olduğunu zaten sizler biliyorsunuz. InnoGames'in diğer oyunlarından birisinde olan, Klanlar(Tribal Wars) oyununda olan "Klan Forumu" özelliği.
Sağlayabileceği Faydalar: Şahsen benim Klanlar adlı oyunu oynamamın başlıca sebebi oyuncu kitlesi idi. Oyuncuların oyun içinde birbirleri ile verimli ve eğlenceli bir şekilde iletişim kurabilmelerinin, Yoldaşlık adına yakışır bir ortam oluşturabilmenin de mükemmel bir yolu Yoldaşlık Forumu özelliği. Klanlar adlı oyununuzdaki o özelliğin birebir aynısını bu oyuna getirmenizin çok zor olmayacağını tahmin ediyorum. Klanlar'daki oyun içi klan forumlarında oyun hayatımın en güzel günlerini yaşadım. Klan forumunu gerçek bir forumdan farksız hâle getirdiğimizi bilirim. :) Yoldaşlık Forumu sayesinde oyuncuların bu oyuna bağlılıklarının artacağından hiç şüphem yok. Yoldaşlık ile ilgili bilgilerin, kuralların bulunacağı ayrı bir konu, oyuncuların oyun içi deneyimlerini paylaşabileceği ayrı bir konu, eğlence amaçlı resimler ve videolar paylaşmak, film-dizi önerileri ve fikirleri paylaşmak, forum içi küçük ama yüzlerce sayfa süren oyunlar oynamak kim istemez ki? :)

Elvenar'da Klanlar benzeri bir oyun içi forum sistemi düşünülmemektedir.

Tabii ki bazı şeyler kulağa güzel gelmekte ama detaylar ve olumlu ile olumsuz yönleri sayfalara döküldüğünde durum pek de öyle değildir. Bahsettiğiniz bu sistem oyun açığı yaratmaktadır ve oyun tasarımına terstir. Dolayısıyla reddedilmektedir.

• Şehriniz için ana gelir kaynakları görevler değildir. Görevler bu amaçla tasarlanmamıştır.
  • Sadece 2 görevi arka arkaya hızlıca yapmak diğer gelir kaynağı sağlayan ana yapıları anlamsız kılabilir ki bu da oyun açığı ve dengesizlik yaratacaktır.
  • Tüm görevlerin oyuncular tarafından yapılabilir olması istenmektedir. Aradan 2-3 görevi seçip sadece bu görevleri tekrar tekrar hızlıca yapıp diğer görevlerin es geçilmesi istenilmemektedir. Diğer görevlerin neden oyuncular tarafından seçilmediği burada bizim için daha önceliklidir.
  • Görev sisteminin yenilenmesi planlamalar arasında vardır. Zamanı konusunda şimdilik bir şey söyleyemiyoruz.
o zaman şöyle yapalım olmayacak görevler var mesela 1 gunluk ürün +erzak topla diyor, her grup ürün için var bu gorev yani 3 tane, şimdi siz bizim gunde 1 sefer gırmemizimi istiyorsunuz,hayır, o zaman 1 gunluk mermer ipek toz üret gorevleri kalksın,yada 4 karsılasma ve 4 kalıntı gorevi aynı,tek görev olsun,12 bp harca diyor bp barı 10 ama, gün 24 saat bp barıda 12 olmalı bence.gorev degişklikleri olacaksa bu önerilerimizi dikkate alırsınız umarım,ayrıca 4bin mermer ipek ve toz üretim görevleri arka arkaya olsun ve mermerin ödülü 1se ipek 2 tozunki 3 olsun vb...
ayrıca 4 cesit yapı geliştrme gorevi var,11 seviye konut gelştr,atlye geliştir,imalat gelştr vb bunun yerine tek görev 11 seviye yapı gelştr demkyeterli bnce,ayrıca buyuk salon gelştrme görevi olmakı ve ödülüde iyi olmalı bnce

Son düzenleme:

DeletedUser841

Guest
@Berhudarol Ben de zaten oyunda bir kaç gün geçirdikten sonra yapıların taşıma modunda iken depolanamamasını ve aynı şekilde yapıların döndürülememesini, yapıları geliştirdikçe kapladıkları alanların da genişlemesini sevmeye başladım. :) Cidden bu oyunu "bu oyun" yapan özelliklermiş kendileri başta kulağa çok saçma gelse de. Şu anda o özellikleri seviyorum ve değişmelerini istemiyorum. *-*

Peki Elvenar'da savaşlar hep böyle imkansız mı olacak, bu konu hakkında bir bilginiz var mıdır? Pazarlık dışında hiçbir seçeneğimiz kalmıyor ilk bir kaç kalıntıyı tamamladıktan sonra. Teknolojileri ne kadar araştırırsak araştıralım bölük geliştirmelerimiz ve diğer şeyler düşmanları savaşarak yenmemize olanak tanımıyor. Ya da yine ben oyunda yeniyim diye böyle geliyor bana. :D

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Öneri Başlığı: Genel Bakış(Overview) Ekranı
Açıklama: Ekranın altındaki kısma bir ikon daha eklenip bu ikona tıklanıldığı taktirde şehirdeki hangi yapıdan kaç tane olduğunun; saatlik/günlük vs. para, erzak, mal kazancımızın görülmesi. Kısacası şehrimizle ilgili bütün bilgileri tek tıkla görebileceğimiz bir özellik. Aslında kaç tık yapıldığı farketmiyor, yeter ki görelim. :)
Sağlayabileceği Faydalar: Tek tek şehirde hangi yapıdan kaç tane var diye sayıp bir de o yapıların saatlik üretimlerini hesaplamak durumunda kalmayız. Bu özellik sayesinde tam olarak kaç saat sonra oyuna tekrar bakmamızın daha iyi olacağını da anlayabiliriz. Oyunun puzzle yapısına da ters bir özellik gibi gelmedi bana. Puzzleımızda kaç parçamız olduğunu, hangi şekillerde parçalara sahip olduğumuzu bilmemizi sağlayacak bir özellik.

---

Öneri Başlığı: Tüccarda Aynı Anda Daha Fazla Teklif Verebilmek
Açıklama: Başıktaki gibi. Aynı anda birden fazla teklif verilebilir. Tüccar'daki "Teklif Ver" ekranına bir kutucuk daha eklenebilir teklif sayısını ayarlamak için.
Sağlayabileceği Faydalar: Mesela 10.000 mermere ihtiyacımız var, karşılığında 10.000 çelik veriyoruz; ama tek seferde 10.000 çok fazla olacağından 1000er 1000er teklif oluşturmak istiyoruz. Tek tek on tane teklif verip bir de sürekli verdiğimiz teklifi onaylamak çok uzun zaman alıyor. Bu işi tek tıkta yapmamızı sağlayacak bu özellik. Ayrıca teklif oluşturduktan sonraki onay penceresi de isteğe bağlı olarak kaldırılabilir olursa mükemmel olur.

Son düzenleme:

DeletedUser750

Guest
merhaba
Forge Of Empires de olduğu gibi bina yer değiştirmesi ne zaman olacak yada olacak mı?

DeletedUser3

Guest
Bu ay için öneri sunumları son bulmuştur. Sonraki ay açılacak başlıkta önerilerinizi sunmaya devam edebilirsiniz Sunacağınız öneriler daha önceki aylarda seçilen süper önerilerden farklı olmalıdır. Hangi önerinin iletildiği ilerleyen saatlerde açıklanacaktır.

Durum
Konu yanıtlara kapalı.