• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Arayüz Chrome ve Opera tarayıcıları Elvenar ile çok ağır çalışıyor

• Konuyu başlatan DeletedUser666
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser666

Guest
Selam,

Elvenar oyununu açtığım tarayıcılardan Opera ve Chrome'da aşırı kasma sorunları yaşıyorum. Sayfayı mouse ile hareket ettirdiğimde kare kare geliyor. Neler denemedim ki. Windows 10 İşletim sistemini, format ile yeniden kurdum. Farklı bir kurulum dosyasından kurdum.
.
Genelde bu durumlarda verilen cevap ve sunulan öneriler, internet hızınız, bağlantı hızınız düşük olabilir. Kesinlikle hayır. TTNET 50 Mbit sınırsız internet kullanıyorum ve 48 Mbit kadar download hızı alıyorum.
.
Ya da bilgisayarınız yavaş, onanımınız düşük. Buna da kesinlikle hayır diyorum. Zira AMD FX X& yani 3.0 Mhz hızında 6 çekirdekli işlemci kullanıyorum. 12 GB Ram. Ekran kartım Ati Radeon Mobility HD 4850 (1 Ghz - 256 Bit).
.
Ya da driverlarınız güncel değil. Buna ka katılmıyorum. Çünkü aygıt yöneticisinde herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Driverpack Solution ile kontrol ettiğimde sadece ekran kartı için bir güncelleme gösteriyor ama onu kurduğumda da çözünürlüğüm düşüyor. AMD'nin normal sitesinde bu güncelleme de görünmüyor üstelik. Ayrıca Chrome ve Opera tarayıcılarım güncel. Adobe flash player, Schokwave, ActiveX güncel sürümleri kullanıyorum. Kaldı ki Mozilla Firefox tarayıcımda hiçbir sıkıntı yok. Lakin birkaç oyun birden idare ettiğim için aynı tarayıcı üerinden kullanamıyorum haliyle. Bir de, daha önceden aynı tarayıcılarla ilgili bir sıkıntı yaşamıştım bir ara ama nasıl yaptığımı hatırlamıyorum, sorunu aşmıştım. Normal kullanabiliyordum. Şimdi ne ettim ise olmadı. Chrome sıfırladım olmadı. Ayarlarından kötü yazılım araması yaptım olmadı. Defender ile hem windows üzerinden hem de güvenli kipten tam tarama yaptım olmadı. Antimalware ile aynı işlemleri yaptım olmadı. Adware ile taradım olmadı. Başka bir HDD'te Win7 kullanıyorum. Orada chrome ve opera normaldi. Gerçi 3 aydır o HDD'yi de kullanmıyorum ama şimdi bu Win10'daki sorunumu çözmem için acil yardım ve destek rica ediyorum. Aklıma gelmeyen neler olabilir acaba. Lütfen acil yardıma ihtiyacım var.
.
Oyunda 'Atmosfer etkilerini Aç-Kapa" özelliğindeki tiki kaldırdığımda sayfa biraz hızlandı ama yine de epey ağır.
.
Forumda sorunlar kısmında cevap yazamadım. Oradan yardım isteyecektim ama cevaba kapatıldığı için onu da yapamadım. Bir öneriniz var mı acaba?

Mail ile de cevap verebilirsiniz: kingtuareg@hotmail.com

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Merhaba @kingtuareg,

Bahsettiğiniz sorun bildiğim kadarıyla direkt Ekran Kartları ile alakalı ve gördüğüm üzere bilgisayarınızın her şeyi iyi gözükse de ekran kartı çok eski. İnternetten de bir araştırdım, 2008 yılında çıkan bir ekran kartıymış kendisi. Benim de kısa süre önce Nvidia 520m'li bir dizüstü bilgisayarım vardı, bahsettikleriniz bende de oluyordu. Oyunun tüm grafiklerini sonuna kadar düşürüp, kapatılabilenleri kapatıp bir ayar daha yapıp soruna çözüm bulmuştum. Tabii yine de ara sıra donmalar oluyordu. Bahsettiğim o diğer ayar ise Donanım Hızlandırma Özelliği. Elvenar'ı açıp şehrinize girdiğinizde ekrana sağ tuşla tıklayın, Ayarlar'a girin. Karşınıza şöyle bir ekran çıkacak:

NDPdag.jpg

Burada gördüğünüz ayar sanırsam sizde de aktiftir şu anda. Onun tikini kaldırıp Kapat'a tıklayın, sayfayı yenileyin. Bir de öyle deneyim. Bu benim donma sorunumu çözmüştü. Ancak Youtube'da falan video izlerken videoların arada yeşermesine sebep oluyordu. Bu da kendiliğinden geçti kısa bir süre sonra.

Bu ayar açıktı da mı kapamıştım, kapalıydı da mı açmıştım hatırlamıyorum. Siz iki türlüsünü de deneyim bi' isterseniz. Ama kesinlikle tüm grafiklerinizi en düşüğe getirmeyi unutmayın. Yoksa kasmaların devam edeceğini düşünüyorum. Bahsettiğiniz tarz sorunlar bildiğim kadarıyla sadece ekran kartlarıyla alakalı oluyor. Anladığım kadarıyla ucuz fiyata güzel bir marka bilgisayar almışsınız. Ya da üzülerek söylüyorum ki aldığınızı düşünmüşsünüz. Maalesef ki tüm markaların bilgisayarlarda yaptığı pis bir oyun bu.

Ayrıca buradan hesabınıza girip Destek Ekibine ticket atmayı unutmayın derim.

Eklentiler

• upload_2018-10-10_21-56-17.png
    upload_2018-10-10_21-56-17.png
    586,1 KB · Görüntüleme: 73

TheMeibo

Tecrübeli Üye
He bir de önemli, işinize yarayabilecek bir kaç şey daha söyleyeyim. Önceki mesajımı düzenlemiyorum ki kesin görün. :)

• Dizüstü bilgisayarlarda normalde iki tane ekran kartı olur. Her bilgisayarda oluyor mu emin değilim; ama Nvidia'nın bilgisayarlarında kesinlikle oluyor. Buna OPTIMUS teknolojisi diyorlar. Bu sayede sizdeki ekran kartı gibi çok güçsüz bir ekran kartı ile birlikte dizüstü bilgisayarlarda bir de performansı yüksek bir ekran kartı bulunuyor. Bunun amacı genelde bilgisayarda güç tasarrufu sağlamak ve bilgisayarı gereksiz yere yormayı engellemek.
  • Sizin bilgisayarınızda var mı bunu bir şekilde öğrenin derim. Varsa bilgisayarın özelliklerinde kesinlikle yazıyordur. Eğer ikinci bir ekran kartınız varsa Google'dan onu nasıl kullanabileceğinizi çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bir kaç tıkla halledilebilen bir işlem. Ben hiç ATI kullanmadığım için yardımcı olamıyorum pek bu konuda. :\
  • Elektronik ne olursa olsun, fiyatı çok cazipse kesinlikle bu tarz tuzaklar vardır. Ben ömrüm boyunca bunu gördüm. Sadece tek bir Çin markası fiyatına göre fazlasıyla iyi ürünler yapıp satıyor. Onun dışında kesinlikle bir bit yeniği vardır, dikkat edin.
  • Özellikle bilgisayar alırken kesinlikle bilen birilerine danışıp alın. Etrafınızda bilen birileri yoksa, bilgisayar parçalarının isimlerinden iyi mi kötü mü olduğunu anlamak da aslında çok basit. Aşağıda koyduğum linkte güzel bir şekilde anlatmışlar. Daha konunun başında sizin kart var. :) Sadece ekran kartları için değil, işlemciler için de aynı şey geçerli. Tüm bilgisayar parçası üreticileri benzer şemaları kullanıyor.
https://www.maxicep.com/forum/konu/...z-ve-ekran-karti-numaralarinin-anlami.909038/

DeletedUser666

Guest
He bir de önemli, işinize yarayabilecek bir kaç şey daha söyleyeyim. Önceki mesajımı düzenlemiyorum ki kesin görün. :)

• Dizüstü bilgisayarlarda normalde iki tane ekran kartı olur. Her bilgisayarda oluyor mu emin değilim; ama Nvidia'nın bilgisayarlarında kesinlikle oluyor. Buna OPTIMUS teknolojisi diyorlar. Bu sayede sizdeki ekran kartı gibi çok güçsüz bir ekran kartı ile birlikte dizüstü bilgisayarlarda bir de performansı yüksek bir ekran kartı bulunuyor. Bunun amacı genelde bilgisayarda güç tasarrufu sağlamak ve bilgisayarı gereksiz yere yormayı engellemek.
  • Sizin bilgisayarınızda var mı bunu bir şekilde öğrenin derim. Varsa bilgisayarın özelliklerinde kesinlikle yazıyordur. Eğer ikinci bir ekran kartınız varsa Google'dan onu nasıl kullanabileceğinizi çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bir kaç tıkla halledilebilen bir işlem. Ben hiç ATI kullanmadığım için yardımcı olamıyorum pek bu konuda. :\
  • Elektronik ne olursa olsun, fiyatı çok cazipse kesinlikle bu tarz tuzaklar vardır. Ben ömrüm boyunca bunu gördüm. Sadece tek bir Çin markası fiyatına göre fazlasıyla iyi ürünler yapıp satıyor. Onun dışında kesinlikle bir bit yeniği vardır, dikkat edin.
  • Özellikle bilgisayar alırken kesinlikle bilen birilerine danışıp alın. Etrafınızda bilen birileri yoksa, bilgisayar parçalarının isimlerinden iyi mi kötü mü olduğunu anlamak da aslında çok basit. Aşağıda koyduğum linkte güzel bir şekilde anlatmışlar. Daha konunun başında sizin kart var. :) Sadece ekran kartları için değil, işlemciler için de aynı şey geçerli. Tüm bilgisayar parçası üreticileri benzer şemaları kullanıyor.
https://www.maxicep.com/forum/konu/...z-ve-ekran-karti-numaralarinin-anlami.909038/
...........
Alakan için çok teşekkür ederim. Donanım hızlandırma özelliğini açık da denedim, kapalı da ama olmadı. Ekran kartım evet biraz eskidi. Lakin 256 bit özellikle almıştım ki beni bir süre idare etsin diye. Bir ara bu sorunu yaşamıştım ama birkaç ayar yapıp düzeltmiştim. Lakin nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. Bu da demek oluyor ki sorun çözülebiliyorsa ekran kartı onanım olarak buna neden olmuyordur. En azından donanım olarak değil. Yazılımsal bir sıkıntısı varsa bunu nasıl çözmüşsem de hatırlayamıyorum dediğim gibi.
İkinci ekran kartı olayı da sanırım ana kart üzerinde olan onboard ekran kartlarından bahsediyorsunuz. Benim ana kartta ekran kartı yok malesef. Benim PC desktop, laptop değil. Bir ekran kartı denk getirebilirsem bir de öyle deneyecem de şu an elimde ekran kartı yok fazladan. Eğer net ekran kartı sorunu olduğunu bilsem gidip yeni bir tane alacam. Lakin alıp da sorunun çözülmediğini görürsem yanarım işte :) Belki işime yarayacak, sorunumu çözmemde yardımı olacak başka bir öneri denk gelir. Tekrar teşekkürler.

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Ben ekran kartından kaynaklandığından neredeyse eminim.
Ben de diyorum bilgisayar parçaları arasında nasıl bu kadar fark olabilir, masaüstü bilgisayar gibi duruyor diye. Ama o parçalara o ekran kartını oturtamadım bir türlü. :D

Vatan Bilgisayar'da bu konu ile ilgili yardımcı olabilirler belki sana. Yani onların elindeki seninki kadar eski olmayan bir ekran kartını deneyebilirler kasanı götürürsen belki. Buna benzer şeyleri yaşamışlığım var çok eskiden. Vatan Bilgisayar'daki çalışanlar her zaman çok yardımcı oluyorlardı (eskiden). Şimdi ne olur bilmiyorum. Kasayı götürmeden önce yakınındaki mağazalarından birine gidip yüz yüze bu konuda bilgi alabilirsin sanırım.

Benim eski bilgisayar dizüstüydü ama aynı senin dediklerini yaşadım. Bir ara çözmüştüm sonra tekrar başladı ve eski çözüm işe yaramadı da. İnternet Explorer/Microsoft Edge ile oynayabildim bir süre. Sonra onlarla bile oynanamaz hâle geldi. Yeni bilgisayar aldığımdan beri öyle sorunlar yaşamıyorum.

DeletedUser666

Guest
Ben ekran kartından kaynaklandığından neredeyse eminim.
Ben de diyorum bilgisayar parçaları arasında nasıl bu kadar fark olabilir, masaüstü bilgisayar gibi duruyor diye. Ama o parçalara o ekran kartını oturtamadım bir türlü. :D

Vatan Bilgisayar'da bu konu ile ilgili yardımcı olabilirler belki sana. Yani onların elindeki seninki kadar eski olmayan bir ekran kartını deneyebilirler kasanı götürürsen belki. Buna benzer şeyleri yaşamışlığım var çok eskiden. Vatan Bilgisayar'daki çalışanlar her zaman çok yardımcı oluyorlardı (eskiden). Şimdi ne olur bilmiyorum. Kasayı götürmeden önce yakınındaki mağazalarından birine gidip yüz yüze bu konuda bilgi alabilirsin sanırım.

Benim eski bilgisayar dizüstüydü ama aynı senin dediklerini yaşadım. Bir ara çözmüştüm sonra tekrar başladı ve eski çözüm işe yaramadı da. İnternet Explorer/Microsoft Edge ile oynayabildim bir süre. Sonra onlarla bile oynanamaz hâle geldi. Yeni bilgisayar aldığımdan beri öyle sorunlar yaşamıyorum.
Bu konuyu en üste yazdım. Döviz uçuşu ile bileşen fiyatları da öle bir uçtu ki :)

DeletedUser11

Guest
Merhaba,

Aslında bu sorun tartışmaya kapalı gibi çünkü bu tip sorunların temel sebebi ekran kartı oluyor oyuna ilk başladığım dönemde bizzat yaşadığım için de tecrübe sahibiyim. Ekran kartı modelin eski hatta çok eski, teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken senin onu kullanman ve bunun sonucunda bu sorunu yaşaman kadar doğal bir şey olamazdı arkadaşım. Kısa zaman içinde ekran kartını, bilgisayarının diğer parçalarına uygun olarak yeni model bir şey almanı öneririm.

Saygılarımla
MisteR

DeletedUser666

Guest
Anladığım kadarıyla herkesin ortak kanaati ekran kartının yetersiz kalması ile ilgili. İlk fırsatta, yani 5-10 sene içinde bu soruna bakabilirim sanırım :) İşin şakası bir yana. İlgi gösterip cevap yazan herkese teşekkür ederim.

TheMeibo

Tecrübeli Üye
@kingtuareg bu yeni gelen HTML özelliğinin donma sorununu çözeceğini düşünüyorum. Şehir ekranındayken sağ alttaki Çark simgesine tıklayıp Ayarlar'a girdiğinde bu özelliği bulabilirsin.