• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Genel Sohbet

• Konuyu başlatan DeletedUser11
  • Başlangıç tarihi

oracleofelves

Özel Üye
ama şu ağlayan söğüt hadisesi çok can sıkıcı..oyunda zaten belli bir alan elde edebiliyorsunuz işlemeniz gereken yerler ve evler zaten alanın çok büyük bir bölümünü kaplıyor araya bir kaç şey serpiştiriyorsunuz zaten alan kalmıyor..8 tane söğüt ağacı diktim zar zor yinede yetmiyor bu ne iştir..sarayımı bile yükseltemiyorum ne zamandır..sebebi 160 bin mana istemesi..eh yani 8 ağaçtan topladıklarım belli..üstüne üstlük kitaptakileri açmak içinde bir ton mana elde etmek ve diğer istenen şeyleri kurmak içinde yüksek miktar mana gerekiyor..kısaca şu anda her şeyi elde edebilmek için acayip miktarlarla mana ya gerek var ama alanın kapasitesi belli dikilen söğüt ağacı belli..dolayısı ile bu kadar absürd mana ihtiyacı nasıl karşılanacak doğrusu meraktayım..bide her birinden 6 şar adet dikmeniz iyi olur deniyor zar zor 3 er tane anca dikebiliyorum diğerleri kimbilir ne zamana biter..biriktirmem imkansız her topladığım diğer üretimler için hergün gidiyor..delik kovayı doldurmak gibi bir şey bu..çok sinir bozucu tabiki..

http://www.elvenarchitect.com/city/planner/cce622db8a9342fa8a495d0609193b70/
buyur hocam şehrin için misafir yapılarını kafadan attım. keyfine göre düzenlersin. elimden geldiğince yine de imalathanelerini yüksek tuttum ancak ileride elementallerde ve amunide sanırım bonuslu olmayan mallarınızı da üretmenizi isteyecek sizden.

O çağlarda olmadığım için söğüt ne kadar zamanda veriyor bilmiyorum ancak. eskiden 8 olan artık 14 ve raporlara göre bu size 54,480 Mana üretiyormuş bu 1 saatlik mi 8-10-24 saatlik mi bilemem ama neredeyse 2 katı ve diğer bazı şeylerden fedakarlık etmeyi göze alırsanız.
@TheMeibo dediği gibi bir çuval altının var ise ve kullanmıyorsan eğer. onlar altın yerine demir parçası da olsa olur. nasıl olsa kullanmıyorsun.
Kısaca kendini kısıtlamanın oyundan alacağın keyfi kaçırmanın yeri yok.

DeletedUser700

Guest
@dirtyworld şehrine baktım da yer sıkıntısı çekmen çok normal. Bir ton imalathane var kocaman kocaman. :) @oracleofelves'in de hep dediği gibi o imalathaneleri kurabilmek için de bir sürü kültür ve nüfus yapısı kurmak zorunda kalıyorsun imalathanelere ek olarak, tabii yerin kalmaz. :) Ayrıca gereksiz olan Gezici Tüccar, Diabhal'in Tahtı mıydı neydi ondan ve o taraflardaki diğer gereksiz yapılardan da kurtulmak lazım. Bundan sonra Mana vermeyen hiçbir kültür yapısı iş yapmayacak. O yüzden kurabildiğin en iyi kültür yapısı Ağlayan Söğüt ise kültür ve mana için sadece onlardan kurman en verimli yol. Ben Ağlayan Söğütleri ilk açtığımda 12 tane kurmuştum, sonrasında 18'e kadar çıkarmıştım. Hiçbir mana sıkıntısı da çekmedim, hâlâ da çekmiyorum. Ama tabii ki bazen mana için biraz bekleyebiliyorum. Özellikle de bulunduğum yoldaşlıktan atılıp tek başıma bir yoldaşlık kurduğumdan beri Mana bir yana dursun Erzak sıkıntısı bile çıktı meydana. Yani demem o ki tek başına bu oyunu oynayabilmen bile mucize. Hep böyle tek takılıyorduysan buyur gel katıl benim kurduğum yoldaşlığa, iki kişi olalım. En azından her gün komşu yardımı garanti + turnuva ödülü artar + Tüccar'daki tekliflerin konusunda belki sana yardımcı olabilirim. Kalas, Parşömen ve Büyülü Toz konusunda tabii.

Son olarak sana şunları söyleyebilirim;

• Hiç Elmas kullanmasan bile gereksiz yapı kurmamışsan yer sıkıntısı pek çekmiyorsun. Ben ilk bir kaç Büyülü Konutumu Orman Elflerinde almıştım sanırsam. Geri kalanlarını da Büyücüler ve Ejderhalar'da aldım. O Büyülü Konutları almadan önce de hiç yer sıkıntısı çekmemiştim.
  • Kalabalık ve her gün komşu yardımı yapan bir yoldaşlıkta bulunmadığın sürece Sikke ve Erzak konusunda sıkıntılar olacaktır. Bunun kaçışı yok. Bundan kaçmak için daha fazla Konut ve Atölye kurmak da çok yanlış bir hamle. Kesinlikle yer sıkıntısı çektirir.
  • Fazla imalathane kurmak EN BÜYÜK yer sıkıntısı yaşatan şey. Yer sıkıntısının yanında ciddi bir nüfus ve kültür sıkıntısı da yaşatıyor. Benim bir sözüm vardır: Kullanmadığın sürece en çok para sende bile olsa fakirsindir. Yani elinde her maldan milyonlarca olsa bile kullanmadığın sürece senin bir işine yaramazlar. Sırf elinde olduğu için fazla fazla kullanmaya kalkarsan da sana bir katkı sağlamaz, aksine seni daha çok fakirleştirir. Altından kalkamazsın hiçbir şeyin.
  • Bu yüzden denemekten çekinme derim. Sana fazla fazla yeten bir malın varsa ona ait bir tane imalathaneyi silip bir süre oyunu öyle oynayabilirsin mesela. Bu tarz gözlemler yapmak ayrıca şehrini de tanımana olanak sağlar. Bir kere tanıyıp kontrolü ele aldıktan sonra da herhangi bir konuda sıkıntı çekeceğini sanmıyorum. Çünkü yapacağın şeylerin sonuçlarını önceden biliyor olursun.

Öncelikle teklifine teşekkür ederim..çok teklife rağmen ben yalnız oynamayı kafama göre takılmayı seviyorum..:) fazla imalat kurmuşsun demişsin benim ana yapılarım toz kalas ve parşömen diğerlerini hiç kurmadım bile..bunlarda 6 adet kalas 4 adet parşömen 3 adet toz imalathanesi kurdum .. atölyemde 5 idi şu anda 6.geliştiriyorum..eğer buna fazla diyorsan ..:) öyle büyük büyük yapı dediklerin geliştirme neticeleri yani geliştirmesek hıza erişebilinir mi..mecburen her bölüme göre geliştiriyorum..şu anda para sorunum yok fazla fazla evlerden ve arazilerden kazanıyorum..ticaretimde çok iyi gidiyor yetmeyen yerlerde paramla da mal tamamlayabiliyorum..gördüğün gibi yerimde var orkları geçince rahatladım ve yer açma imkanım çok oldu taht dediklerin 2 tane ve kültür ijtiyacımı şu anda karşılıyor çünkü yere göre en fazla veren kültür yapısı onlardı ama ilerde sileceğim tabiki öyle pek çok sildim ve yeniden düzenlemişliğim var..geçici kurduklarım..8 taneden fazla kurmak için yerim yok zira ağlayan söğütün kapladığı alan daha fazla..tabiki olacaktır ilerde bende fazlalaştıracağım..şu anda ağaçlandırma alanı ve kaynak üretimiyle cebelleşiyorum..:) topladığım manalar bunlara gidiyor kitap içinde biriktirmek istiyorum ama şu aşamada zor...bakalım nereye kadar gideceğim..:)

Son düzenleme bir moderatör tarafından:

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Aynı malları üretiyormuşuz. Ben de Kalas, Parşömen ve Büyülü Toz üretiyorum. Ama bak sende 6+4+4 var, bende 2+2+2 var ve fazla bile geliyor ürettiklerim. Burada bir gariplik yok mu sence?

Ben de o bölüme yeni geçtiğimde kurmuştum zaten 12 taneyi. Direkt. Hem Kültür hem de Mana ihtiyacımı çok güzel karşılıyordu Söğütler. Tahtlar yere oranla daha iyi kültür verseler bile mana vermedikleri için Söğütlere kıyasla çok geride kalıyorlar.

İstersen bir hesap yap. Sende 14 imalathane var, bende 6 tane var. Aradaki fark 8. O 8 imalathanenin kapladığı yer var + o imalathaneleri kurabilmek için fazladan kurduğun konutların ve kültür yapılarının kapladıkları yer... Bir dünya sığar o yere. :) Demek istediğim o. Demişsin ya hani "işlemeniz gereken yerler ve evler zaten alanın çok büyük bir bölümünü kaplıyor araya bir kaç şey serpiştiriyorsunuz zaten alan kalmıyor" diye; işte bu yazdığının ve devamındakilerin sebebi bu. Artık oyunun her anında, neredeyse her şey Mana ile olacak. Şu anki mana gelirin ve giderin daha bir şey değil yani. Bir de sonradan Kutsal Tohum diye bir bela ekleniyor. Daha da sonrasında kendi bonuslu malın olmayan malların imalathanelerini bile kurup geliştirmek zorunda kalıyorsun. Yani yerden mecburen tasarruf etmek zorundasın. 14 tane imalathane ile oynanmaz mı oyun? Tabii ki oynanır. Ama normalde 1 ayını alacak şey 3 ayını alır mesela. Bu da senin taktirine kalmış. "Yer ve mana sıkıntım var, Büyük Salonumu bile geliştiremiyorum" dediğin için söylüyorum bunları. Ya 14 imalathane ve başka gereksiz yapılar ile bu şekilde oynayacaksın oyunu ya da o aslında gerekli olmayan yapılardan fedakârlık edip yerlerine asıl ihtiyacın olan şeyleri kuracaksın (mana, erzak, misafir ırk yapıları gibi). Bu tarz oyunları 16-17 yıldır oynayan birisi olarak söylüyorum bunları.

Yoldaşlık konusuna gelirsek, zaten benden başka kimse yok. Yani yine gelip kafana göre takılabilirsin. Yoldaşlık kalabalıklaşmadığı sürece kuralları uygulamanın bir anlamı yok benim için. Yoldaşlığa oyunun en yüksek puanlı oyuncusu bile gelse 2 kişi olduktan sonra bana bir faydası olmaz zaten. Ben sana biraz katkısı olur diye söyledim. Her gün komşu yardımı alırsın benden + turnuvadan bir kaç sandık ödül alırsın (ki bu aşırı önemli oyunda rahat etmek için) + beni zora sokmayacak kadar mal konusunda da yardımcı olabilirim. Oyunla ilgili bilgi olarak da aynı şekilde. Yoldaşlığa girmek için davete de gerek yok. Kapılar açık. İsteyen istediği gibi girip çıkabiliyor. :) Yolcu Hanı gibi. :))

Ekleme: He bu arada ben çok ince düşünüp çok fazla emek harcıyormuşum gibi görünüyor yazdıklarımdan dolayı; fakat günde 3-4 kere girip 1er dakikada işimi halledip çıkıyorum. 3 saatlik üretimden 3 saatlik üretime giriyorum yani. Toplasan günde 5 dakika harcıyorum en fazla Elvenar'a. Sadece Turnuva zamanlarında Turnuvalara fazladan bir kaç dakika harcıyorum. Bunu da tabii her şeyi gerektiği kadar kurmama borçluyum. Yoksa sürekli bir şeylerin eksikliğini çektiğim için o eksiklikleri kapamaya zaman harcamam gerekirdi ve oyundan zevk de alamazdım.

Son düzenleme:

DeletedUser700

Guest
Aynı malları üretiyormuşuz. Ben de Kalas, Parşömen ve Büyülü Toz üretiyorum. Ama bak sende 6+4+4 var, bende 2+2+2 var ve fazla bile geliyor ürettiklerim. Burada bir gariplik yok mu sence?

Ben de o bölüme yeni geçtiğimde kurmuştum zaten 12 taneyi. Direkt. Hem Kültür hem de Mana ihtiyacımı çok güzel karşılıyordu Söğütler. Tahtlar yere oranla daha iyi kültür verseler bile mana vermedikleri için Söğütlere kıyasla çok geride kalıyorlar.

İstersen bir hesap yap. Sende 14 imalathane var, bende 6 tane var. Aradaki fark 8. O 8 imalathanenin kapladığı yer var + o imalathaneleri kurabilmek için fazladan kurduğun konutların ve kültür yapılarının kapladıkları yer... Bir dünya sığar o yere. :) Demek istediğim o. Demişsin ya hani "işlemeniz gereken yerler ve evler zaten alanın çok büyük bir bölümünü kaplıyor araya bir kaç şey serpiştiriyorsunuz zaten alan kalmıyor" diye; işte bu yazdığının ve devamındakilerin sebebi bu. Artık oyunun her anında, neredeyse her şey Mana ile olacak. Şu anki mana gelirin ve giderin daha bir şey değil yani. Bir de sonradan Kutsal Tohum diye bir bela ekleniyor. Daha da sonrasında kendi bonuslu malın olmayan malların imalathanelerini bile kurup geliştirmek zorunda kalıyorsun. Yani yerden mecburen tasarruf etmek zorundasın. 14 tane imalathane ile oynanmaz mı oyun? Tabii ki oynanır. Ama normalde 1 ayını alacak şey 3 ayını alır mesela. Bu da senin taktirine kalmış. "Yer ve mana sıkıntım var, Büyük Salonumu bile geliştiremiyorum" dediğin için söylüyorum bunları. Ya 14 imalathane ve başka gereksiz yapılar ile bu şekilde oynayacaksın oyunu ya da o aslında gerekli olmayan yapılardan fedakârlık edip yerlerine asıl ihtiyacın olan şeyleri kuracaksın (mana, erzak, misafir ırk yapıları gibi). Bu tarz oyunları 16-17 yıldır oynayan birisi olarak söylüyorum bunları.

Yoldaşlık konusuna gelirsek, zaten benden başka kimse yok. Yani yine gelip kafana göre takılabilirsin. Yoldaşlık kalabalıklaşmadığı sürece kuralları uygulamanın bir anlamı yok benim için. Yoldaşlığa oyunun en yüksek puanlı oyuncusu bile gelse 2 kişi olduktan sonra bana bir faydası olmaz zaten. Ben sana biraz katkısı olur diye söyledim. Her gün komşu yardımı alırsın benden + turnuvadan bir kaç sandık ödül alırsın (ki bu aşırı önemli oyunda rahat etmek için) + beni zora sokmayacak kadar mal konusunda da yardımcı olabilirim. Oyunla ilgili bilgi olarak da aynı şekilde. Yoldaşlığa girmek için davete de gerek yok. Kapılar açık. İsteyen istediği gibi girip çıkabiliyor. :) Yolcu Hanı gibi. :))

Ekleme: He bu arada ben çok ince düşünüp çok fazla emek harcıyormuşum gibi görünüyor yazdıklarımdan dolayı; fakat günde 3-4 kere girip 1er dakikada işimi halledip çıkıyorum. 3 saatlik üretimden 3 saatlik üretime giriyorum yani. Toplasan günde 5 dakika harcıyorum en fazla Elvenar'a. Sadece Turnuva zamanlarında Turnuvalara fazladan bir kaç dakika harcıyorum. Bunu da tabii her şeyi gerektiği kadar kurmama borçluyum. Yoksa sürekli bir şeylerin eksikliğini çektiğim için o eksiklikleri kapamaya zaman harcamam gerekirdi ve oyundan zevk de alamazdım.

ama sende şu anda tek kaldığın için erzak ve para sıkıntın olduğundan bahsetmiştin yanılmıyorsam..hem yanlış yazmışım 4 değil 3 toz imalat olacaktı..imalatımın fazlasını bilgi puanı ve diğer erzakları almak için kullandığımdan rahatım böyle yapmasam bölümleri tek başına oynadığımdan çok ağır ve zahmetli geçerdim.. geldiğim bölüm ve puanımla doğru yaptığımı düşünüyorum..bende günde 2 sefer giriyorum halledip çıkıyorum..3 saatte girsem daha çok kazanırım belki ama böylesi rahat..imalatım anca yetiyor daha azı beni zorlardı ki şu anda çok da zorlanmıyorum sadece zaman uzun sürüyor..neyse ikimize de kolay gelsin..:)

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Eskisi gibi ha bire BP satın alamıyorum Sikke ile diyelim. Tek sıkıntı Erzak şu sıralar. Ki o da normal yani. 5 inşaatçı ile durmadan inşaat yapıyorum, teknoloji açıyorum vs. Yoldaşlıkta olmadığım için Kültür Bonusum %125 şu anda. Yoldaşlıkta olsaydım %210 olacaktı. Sıkıntı dediğim o.

Kolay gelsin.

DeletedUser1423

Guest
Arkadaşlar merhaba
Ben oyunda henüz çok yeniyim ve para harcamadan oynamaya çalışıyorum
Oyunda şu an aşağıda ki resim deyim ve ilerleme imkanım daha da zorlaşmaya başladı zira istenen malların miktarı arttı
Bana biraz taktik verebilir misiniz acaba ?

DYMOPZ.png

MVE1vk.png

Arkadaşlar merhaba
Ben oyunda henüz çok yeniyim ve para harcamadan oynamaya çalışıyorum
Oyunda şu an aşağıda ki resim deyim ve ilerleme imkanım daha da zorlaşmaya başladı zira istenen malların miktarı arttı
Bana biraz taktik verebilir misiniz acaba ?

Sadece bonuslu imalat kurun diğerleri silin, bonuslu olanlar kat kat daha fazla üretir eğer o üretimlere ait kalıntıları toplarsınız.
Bir de aktif yoldaşlığa katılın, hem yardım hem alışveriş olacak bu da gelişime katkı sağlayacak.

Bonuslu üretimi öğrenmek için Salona tıklayın Kalıntı sekmesinde size ait bonuslu üretimi görebilirsiniz.
Benim mesele Çelik- Parşömen- Toz, ve sadece bu imalathanelerde üretim yapıyorum diğer mallar takasla elde ediyorum.

Eklentiler

• Ekran Resmi 2018-12-13 15.09.57.png
    Ekran Resmi 2018-12-13 15.09.57.png
    226,4 KB · Görüntüleme: 83

DeletedUser479

Guest
iksir ödülleri çogaldığından dolayı herkes ticareti iksir üzerinden yapıyor, dolayısıyla takas yapılamıyor ve değiştiremiyoruz elimizde çoğalmış durumda bu konuyla alakalı bir güncelleme yapılması gerekmektedir

DeletedUser700

Guest
Buçukluklara geldim.. pınar korusunu açtım... sulama kanalı.. gelişmiş tüccar.. buçukluk çiftliği seçeneklerini hangi sırada açıp kaç adet yerleştirmem en doğrusu olur