• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Kadim Mucizeler hakkında birkaç ipucu.

KnrAlp

Aktif Üye
@Tristeria 'dan kadimler hakkında fikirlerini sorduk; o da bize, discord sunucumuzda bir rehber hazırladı sağolsun, klanca faydalandık. Bu bilgilerin discord sunucumuzda kalmasına gönlümüz razı olmadı, kendisinden izin aldık. Yazdıklarını buraya kopyala yapıştır yapacağım. Birilerine yardımcı olur umarım. Teşekkürler @Tristeria.
Kadimlere genel bakış.
Kurulması gerekenler, olmasa da olur olursa da olur ve hiç kurulmasa da olacakları yazayım. Bu benim bakış açım, her şehir özel ve bir şehre gereken kadim diğerine gerekmez. Ben sadece turnuvada ve kulede daha başarılı olmak isteyenler için bu listeyi hazırlayacağım. Turnuvada 10-15 bölge ve kulede 1-2 kat yeterli diyenler için bu liste geçerli değil, ister tüm kadimleri kurun 10 turnuva bölgesi her türlü açılır. Sıralama puanı ön planda tutanlara ve kadimlere fayda olarak değil puan olarak bakanlar da, bu listeye göre hareket etmesinler, nasıl olsa tüm kadimleri kuracaklar, ama ister tüm mevcut kadimleri 35 seviyeye getirseler bile turnuvada başarılı olmadan ve kulede 3 kat yapmadığı süreçte ilk sıralara zor gelirler.​

Sırlar kitabı: Oyunun başlarında ve orta devrelerde gereken bir kadim, çünkü keşifler kısa ve 7-10 seviyede olsa bile faydalı olur, kurmuşsanız silmeyin ama kurmamışsanız kurmasa da olur. İlerde o kadimin faydaları verdiği yarardan daha çok zarar verecek. 30 seviye sırlar kitabı her keşif yaptığında salonun kapasitesinin 40% erzak verir.
Ekran_goruntusu_09-04-2021_16.10.20.png

ilerde keşif süresine bakılırsa bu rakam başta çok güzel görünse de haftada 1 defa keşif yapan oyuncu için hiç bir şey ifade etmez
Ekran_goruntusu_08-04-2021_23.54.35.png

O seviyedeki oyuncunun şehrinde atölyeye tedarik gücü buyusu uygulayınca 3 saate bir yeterince erzak elde ediyor, bu atölye buyulü olmasa da.
Ekran_goruntusu_09-04-2021_16.28.08.png

Sırlar kitabı kurulsa da olur kurulmasa da olur, olan bir kadim

2. Altın uçurum. Kurulması gereken kadim ama geliştirmek, öncelikli değil. Daha çok faydası, salonun kapasitesi yüksek olunca ve şehrindeki nufüs sayısı ne kadar çok, o kadar faydalı diyebilirim. Oyunun ilk başlarda açıldığı için, diğer daha çok önem taşıyan kadimler açılana kadar yükseltebilir. Sonrasında arada nüfusa sıkıştıkça seviye atlatabilir. 30 seviyede salonun sikke kapasitesinin 5% verir
Ekran_goruntusu_10-04-2021_05.37.11.png

30 seviyede şehrindeki çalışan nüfusun 15% verir.
Ekran_goruntusu_10-04-2021_05.37.45.png

3. Sonsuz kazı: 30 seviyede haritadaki tamamlanan her bölge başına 6 kalıntı verir ( tamamladığınız bölgesi neyse o kalıntıdan)
Ekran_goruntusu_11-04-2021_20.36.02.png

30 seviyede salonun erzak kapasitesinin yüzde yirmisini, 24 saatte bir verir
Ekran_goruntusu_11-04-2021_20.36.24.png

İlk başlarda gereken bir kadim, özellikle askerler 3. yıldızlı olmayan hesaplarda kulede pazarlık yapmak için erzak sıkıntısını giderir, 7-10 seviye arasında olunca iş görür. Irklar ilerledikçe eğer hala pazarlıkla devam etmeye kararlısınız yine de şehrinde bulunabilir, kuleyi ve turnuvayı savaşarak geçen oyuncular için verdiği yarardan daha çok zarar verir. Her hafta turnuva yapan için o 6 kalıntı olursa da olur olmasa da olur, tek avantajı etkinlik görevlerde kalıntı elde et görevlerde 1 bölge tamamlayarak daha çok kalıntı elde edebiliriz. Bu 4 senelik sürekli turnuva yapan hesaba ait kalıntı durumu
Ekran_goruntusu_11-04-2021_20.37.37.png

Bu da 1 seneye yakın 10-20 bölge her hafta devamlı turnuva yapan hesaba ait kalıntı durumu. Yeterli miktar kalıntıları elde etmek için ille de eski oyuncu olması gerekmiyor, her hafta 15-20 bölge açan bir oyuncunun şehrinde kalıntı sıkıntısı mümkün değil olamaz.

Ekran_goruntusu_11-04-2021_21.44.38.png

Bazı hesaplarda turnuva kolaylaşması adına 17-25 seviye arasında bulunan sırlar kıtabı ve sonsuz kazıyı sildim, ve tedarik gücü sayesinde hiç erzak sıkıntısını çekmiyorum. Kalıntı ne kadar sıkıntı değilse turnuva yapan biri için tedarik buyusu da sıkıntı olmaz.

4 Fırtınanın iğneleri. Kurması ve yükseltmesi gereken bir kadim. Bir yandan hafif menzilli birim hasarı artırır diğer yandan kışlanın eğitim hızını artırır. Eski oyuncular bilir yeni başlayanlar için ufak bir tüyo vereyim. İğneli fırtına eğitim hızını yükseliyor diye kışladaki bölüklerin eğitimi de hali ile daha hızlı bitiyor ve sürekli oyuna giremeyenler için bu durum asker kaybına neden oluyor, bunu önlemek için ilk başta 4 tane silah deposu kurun, zaten oyun bunu görev vererek sizi yönlendirmiş oluyor, ilerde cüce suru kadimi açılınca o kadim sayesinde kendi online saatine göre üretimi ayarlayabilirsiniz, en azından geceden sabaha kadar asker üretimi devam etmesi lazım ki kışla boşta durmasın. 35 seviyede 140% hafif menzilli birim hasarı ve 112% kışla eğitim hızını artırır.
Ekran_goruntusu_13-04-2021_01.55.08.png

5 Elflerde Dövüş manastırı insan ırkında Mabet. Olmazsa olmaz kadimlerden biri. Kesinlikle kurulması ve imkan dahilinde yükseltmesi gereken bir yapı. Son 30 seviyede 130% birlik sağlığı.
Ekran_goruntusu_13-04-2021_02.28.52.png

Ayrıca şehrinizde gereken kültürün 40% artışı sağlıyor.
Ekran_goruntusu_13-04-2021_02.29.13.png

6 Elflerde Kristal Deniz Feneri, insanlarda Büyük Çan Kulesi. İnce hesap yapıp kule ve turnuvaya minimum zarar verecek şeklinde ilerlemek isteyenler bu kadimi kurmasalar da olur. Bulunduğun yoldaşlıkta yardımlar devamlı yapılıyorsa çok buyuk eksiklik hissedemezsiniz. Zaten ilerde şehrinizde fazla kültür binala yeriniz olmaz, ihtiyacınız olan kültürü tamamen kadimlerden karşılayabilirsiniz. Komşu yardımı yaparken tamamlanan bölge miktarına göre belirli miktarda mal ödülü verir.
Ekran_goruntusu_15-04-2021_02.06.51.png

30 seviyede komşu yardım süresini 24 saate uzatıyor.
Ekran_goruntusu_15-04-2021_02.07.14.png

İlle de kuracağım derseniz o zaman yardım süresini sizin online saatine göre kadimin seviyesini yükselterek ayarlayabilirsiniz. 24 saat yardım aktif olan yoldaşlık için gereken bir süre değil, çünkü yardımların açılma süresi 23 saat.

7 Gözcü Kulesi Harabeleri. Kurulması ve imkan dahilinde yükseltmesi gereken bir kadim, aksi halde şehrimizin 3:1 kültür binalarla kaplı olacak ve o lükse sahip değiliz. 30 seviyede temel 100% yardım bonusuna 80% ekliyor, toplam 180% bonusa sahip oluyoruz.
Ekran_goruntusu_16-04-2021_01.54.22.png

Örnek vereyim: 7100 kültüre sahip bir binamız, komşu yardımı aldığımızda Gözcü kulesi ve büyülenmiş bağış sayesinde 12780 ek kültür toplamda da 19880 kültüre sahip oluyoruz.
Ekran_goruntusu_16-04-2021_02.01.33.png

Ayrıca dövüş manastırı veya mabet gibi gereken kültürün 40% verir. İki kadim sayesinde şehrimizde gereken kültür miktarını 80% karşılamış oluyoruz .
Ekran_goruntusu_16-04-2021_01.55.15.png

8 Yüce İnsanların tahtları. Sırf sıralama puanına önem veren oyuncular için tasarlanmış bir kadim, turnuvada ve kulede verdiği zararı göz önünde bulundurursak hiç kurulması gerekmeyen bir kadim. 35 seviyede şehrinizdeki bulunan her kadim seviyesi başına ekstra 165 puan verir
Ekran_goruntusu_16-04-2021_02.23.44.png

Ayrıca şehrinizde bulunan her kadim seviyesi için 165 kültür verir.
Ekran_goruntusu_16-04-2021_02.32.34.png

Şimdi 169 bin kültür gözünüze çok gelebilir, ama 1029 kadim seviyesi turnuva başarısına ölüm fermanı imzalamak gibi olacak. Ayrıca kulede ciddi miktarda malzeme ister eğer pazarlıkla geçmek isterseniz, tabi bu savaşla geçmek isteyenler için de zorluk demek.
404 kadim seviyesi sahip olan şehrindeki 30 seviyedeki yüceye bakılırsa 60600 kültür veriyor. O kultürü 2 tane 3x3 yüksek kültür veren etkinlik binayı kurup, büyülenmiş bağış + arkadaşlardan gelen yardım + gözcü kulesi sayesinde elde edebilirsiniz
Ekran_goruntusu_16-04-2021_02.43.48.png

KnrAlp

Aktif Üye
9 Cüce Suru. Kurulması ve yükseltmesi gereken bir kadim. Silah deposunun kadim versiyonu ona diyebiliriz. 35 seviyede mevcut bölük boyutunun 172,5 atırır. İlk başlarda 10-15 seviye yeterli, ama şehrinizde boz ayısı varsa yemi tasarruf etmek adına ne kadar yüksek ise o kadar askeri binalarda üretim süresi uzar böylece ilerde kurnaz mantarla birlikte bu süreyi 24 saatten daha fazla uzatabilirsiniz

Ekran_goruntusu_18-04-2021_17.22.01.png

ayrıca kışladaki bölük sayısına göre 3 saatte bir kadimin seviyesine bağlı belirli miktar hafif yakın dövüş birimi üretir.
Ekran görüntüsü 28-08-2022 17.55.43.png

15 Enar'ın Elçiliği. Kurulması ve yükseltmesi gerekmeyen kadimlerden bir tanesi. Kapladığı yere , verdiği yarardan turnuvaya ve kuleye verdiği zarara bakılırsa kesinlikle kurulmaya değmez. Kadimin seviyesine ve tamamlanan bölge sayısına göre her keşif yaptığımızda mana verir. Bu kadime harcayacağınız bilgi puanları Ejderha Manastıra harcayın 10 tane herhangi bir büyüyü kullanarak aynı miktar mana elde edebilirsiniz, üstelik ilerde keşifler 5-6 günde bir olunca Enar'a faydalı diyebilmek için 300 bin değil 3 mln mana vermeli ki keşif başına o zaman belki verdiği zararı biraz olsa da karşılar
Ekran_goruntusu_19-04-2021_04.34.31.png

7 günde bir seviyeye göre bir kaç kırık parçası üretir, o kırıklar turnuvada bir kaç tane 6. yıldızlı bölgeleri yaparak elde edebiliriz.
Ekran_goruntusu_19-04-2021_04.34.51.png

16 Uçuş Akademisi. Kesinlikle kurulması gereken bir kadim. Fırtına iğneleri kışla eğitim hızını artırırken uçuş akademisi de paralı asker kampındaki asker üretimi hızlandıracak. Açılır açılmaz kurulmalı ki, paralı asker kampındaki askerleri 3. yıldızlı olana kadar kadim de yavaştan seviye atlatacak. 1 ve 2 yıldızlı askerleri biraz zayıf diye üretim yapmamazlık etmeyin, sürekli üretin ki ilerde ciddi asker stoku olacak , çünkü paralı kampındaki askerler en güçlü askerler. Kadimin seviyesine göre paralı asker kampındaki birimlerin eğitim süresini artırır.
Ekran_goruntusu_21-04-2021_23.14.01.png

Ayrıca 3 saatte bir bölük sayısına ve kadim seviyesine göre kışlaya ait büyücü birimini üretir.
Ekran_goruntusu_21-04-2021_23.14.26.png

17 Karanlık Madde Labirenti. Turnuva ve kulede verdiği zorluğu düşünürsek kurulması gerekmeyen kadim. Araştırmada Ejderha Manastırı ile ayna anda açılıyor, Karanlık Maddeye yatıracağınız bilgi puanları Ejderha Manastıra yatırması daha mantıklı. Ayrıca yer olarak oldukça fazla alanı işgal ediyor. Tamamladığı bölge miktarına ve kadim seviyesine göre 3 saatte bir mana üretir.
Ekran_goruntusu_22-04-2021_00.17.06.png

Ayrıca kadimin seviyesine göre mana çürümesini azaltır, 30 seviyede bu rakam 2% , 31+ seviyelerde bu rakam sabit değişmiyor.
Ekran_goruntusu_22-04-2021_00.17.29.png

10% mana çürümesi oldukça çok diyen arkadaşlar mutlaka olacak, haklısınız çok, ama eğer Ejderha manastırı kurup yükseltirseniz mana depolamaya ihtiyacınız kalmaz zaten, ihtiyaç olduğu zaman büyüleri kullanarak istediğiniz miktar manayı elde ederek hemen kullanabilirsiniz böylece çürüyecek mana da olmaz. Zaten şehrinizde 3-4 mana veren yapınız varsa ve ara sıra büyüler kullanıyorsanız 10% çürümesine rağmen mana yine birikecek. Örnek vereyim: Enar' ın Elçiliği ve Karanlık Madde Labirenti bulunmayan bir şehir. 4 tane Su Kemeri ve haftada bir defa 6 atölyeye tedarik gücü kullanarak bu miktar mana sürekli mevcut, üstelik mana isteyen kadim binaları yükselttiğim halde.
Ekran_goruntusu_22-04-2021_00.19.46.png

Aynı şekilde, mana çürümesi azaltan kadim yok, 6 tane Su Kemeri ve haftada 1 defa 8 atölyeye büyü uygulanan bir şehir
Ekran_goruntusu_22-04-2021_00.31.24.png

KnrAlp

Aktif Üye
18 Ejderha Manastırı. En önemli kadimlerden biri, kurulması ve yükseltmesi gereken kadim. Eğer turnuvaya aktif olarak her hafta katılıyorsanız büyülerde sıkıntı çekmeyeceksiniz, hali ile Ejderha Manastırı sayesinde hiç mana sıkıntısını çekmezsiniz. Kadimin seviyesine göre tüm büyücü birimlerin hasarı artırır. 30 seviyede temel 100% artışa 40% ekler, 31+ kadim seviyesinde bu rakam artmıyor, sabit kalıyor.
Ekran_goruntusu_22-04-2021_02.06.11.png

Kadimin seviyesine ve tamamlanan bölge miktarına göre büyü kullanırken mana verir.
Ekran_goruntusu_22-04-2021_02.06.35.png

19 Kurbağalar Tapınagı. Çok önemli kadimlerden biri, kurulması ve yükseltmesi gerekiyor. Bölük sayısına ve kadim seviyesine göre 3 saatte bir ağır menzilli birimi üretir.
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.24.51.png

En önemli özellik kadimin seviyesine göre tüm ağır menzilli birimlerin hasarı arttırır. 30 seviyesinde bu rakam 40% eder, 31+ bu rakam değişmiyor.
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.25.10.png

20 Elvenar Ticaret Merkezi. Gelişim için önemli bir kadim. Kurulması ve yükseltmesi gereken kadim. İlk başlarda 5-10 seviyede bile iş görür , 2. ve 3. kademe bilinçli malları üretmeye başlayınca biraz daha seviyesini yükseltmesi faydalı olacak. Büyük salon ve kadimin seviyesine bağlı 24 saate bir belli miktarda tohum üretir.
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.24.51.png

Kadimin seviyesine göre standart olan 13 saat imalat büyüsünün süresini uzatır. 35 seviyede bu süre 23 saat 33 dk. oluyor.
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.42.28.png

18 seviyede süremiz 20 saate çıkıyor
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.53.57.png

5 seviyede imalat büyüsünün süresi yaklaşık 16 saate uzuyor. Düşük seviyesinde bile iş görüyor
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.54.51.png

Ayrıca 50% imalat büyüsünün temel etkisine kadimin seviyesine göre ekstra etkisini artırır.
Ekran_goruntusu_27-04-2021_02.42.59.png

21 Günbatımı Kuleleri. Kurulması gereken bir kadim. İlk başlarda 10-15 seviyede iş görür, ama ilerde devreye unuryum girince şehrinizi tohum veren yapılarla doldurmak istemiyorsanız daha da yükseltmesi tavsiye ederim. Salon ve kadim seviyesine göre yardım sandığı başına belli miktar tohum verir.
Ekran_goruntusu_30-04-2021_01.38.46.png

30 seviyede temel 10% tohum çürümesi 8% azalır. 31+ seviyelerde bu rakam değişmiyor.
Ekran_goruntusu_30-04-2021_01.39.16.png

22 Zafer Kaynakları. Kurulması ve yükseltmesi gereken önemli kadimlerden biri. Kadimin seviyesine göre Eğitim Alanında eğitilen birimlerin hızını artırır.
Ekran_goruntusu_30-04-2021_01.47.43.png

Ayrıca kadimin bulunduğu seviyesine göre Hafif Yakın Dövüş birimlerin hasarı artırır.
Ekran_goruntusu_30-04-2021_01.48.03.png

Zafer Kaynakları, Fırtınanın İğneleri ve Uçuş Akademisinin seviyeleri öyle ayarlayın ki Kışla, Paralı Asker Kampı ve Eğitim Alanındaki üretim süresi eşit olsun, aynı anda 3 binayı da kurup üretimleri aynı anda bitmesi daha faydalı olacak.Ayrıca şehrinizde boz ayısı varsa yem tasarruf etmek adına silah depoları sayısını, cüce suru ve kurnaz mantar tapınağı yükselterek üretim süresini 38 saate uzatabilirsiniz, o zaman boz ayısını her gün değil 2 günde bir yemlemek yeterli olacak.

Son düzenleme:

KnrAlp

Aktif Üye
23 Arındırma Piramidi. Başta gereken kadim gibi gözükse de eğer gerçekten kadimlerin turnuvaya verdiği zararı minimuma indirmek istiyorsanız kurmayın derim. Turnuva ve kule masrafına her kadimin seviyesi etki eder, hali ile Piramid sayesinde elde edebilecek belli miktarda bilinçli mal ve ürettiği askerden daha fazlasını kaybedersiniz. Kadimin seviyesine göre ork üretimleri toplayınca belli miktarda rastgele bilinçli mal verir.
Ekran_goruntusu_30-04-2021_02.08.24.png

Kadim seviyesine ve bölükteki bulunan asker sayısına göre 3 saatte bir belirli miktarda Agır Menzilli birimi üretir.
Ekran_goruntusu_30-04-2021_02.08.49.png

24 Güzel Mahallenin Deniz Feneri. Bazı hesaplarda hiç kurmadım ve eksikliği hissetmiyorum. Elbet yararlı bir kadim ama daha önce dediğim gibi turnuva maliyetini minimuma indirmek istiyorum derseniz kurmayın. Kadimin seviyesine göre temel 48 saat olan Büyülenmiş Bağış'ın süresini uzatır.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_02.48.24.png

eviyesine göre Büyülenmiş Bağış büyünün etkisini artırır
Ekran_goruntusu_01-05-2021_02.49.06.png

Mana üreten yapılarda büyülenmiş bağış büyüsü + komşu yardımı sayesinde kadimin seviyesine göre mana üretimini artırır.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_02.49.31.png

Örnek vereyim : Su kemeri kültür yapısı, komşu yardımı yokken standart üretim 20 bin mana
Ekran_goruntusu_01-05-2021_03.02.27.png

Aynı yapı ama komşu yardımı almış ve Güzel Mahalle sayesinde mana üretimi baya artmış bulunuyor, tabi bu rakam kadimin seviyesi 35 olunca oluyor. Ama şu var, eğer kadim yapılarını 35 seviyeye yükseltmek amacınız yoksa şehrinizde hiç mana yapısı kurmaya da ihtiyacınız yok, ciddi miktarda mana isteniyor. Araştırma , kule ve gelişim için Ejderha manastırı sayesinde büyüleri kullanarak yeterli miktarda elde edebilirsiniz.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_03.03.00.png

KnrAlp

Aktif Üye
25 D111-a Zaman Sıçraması. İşte geldik en güzel kısmına, turnuvalara önem verenlere bu kadim sayesinde çok ama çok avantaj sağlayacak. Biraz taktik biraz hesap kitap ve elde edebileceğiniz sonuç inanılmaz güzel olacak. Kadimin seviyesine göre bonuslu tüm bilinçli mallarda artış sağlıyor.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_04.35.27.png

Bilinçli mal artışı bir kenara ama turnuva süresini kısaltma özelliği inanılmaz güzel. Kadimin seviyesine göre demeyim herkes bu kadimi 30 seviyeye getirmeli ki tam anlamda faydasını görebilsin. Seviyesine göre temel olan 16 saat turnuva bekleme süresini azalıyor
Ekran_goruntusu_01-05-2021_04.35.46.png

Bu kadimi kurmasam da turnuvaya yetişiyorum diyenler varsa biraz daha ayrıntılı anlatayım. Amaç turnuvaya yetişmek değil, bu kadimi yükselterek amacımız süreli olan ve az sayıda bulunabilen yapıların tasarruf etmesi. 30 seviyede Zaman Sıçraması sayesinde süresi 5 gün olan askeri süreli yapılar ( cüce zırhı, serbest birim geliştirmesi, aydınlık ışık merası ve olaganüstü büyücü çoğaltıcı) bir kerelik kurup 5 gün içerisinde 2 kule ( eğer savaşarak geçiyorsanız) ve 2 turnuvayı yapabilmek. Zaman sıçraması 30 seviyeye gelince turnuva bekleme süresi 16 saatten 3 saat 12 dakikaya iniyor.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_04.54.21.png

Eğer şehrinizde kutup ayınız yoksa bu süre bile yeterli olacak, kutup ayısı varsa ve 10 seviyeye getirilmişse bu süre sıfır oluyor. 5-6 seviyedeki kutup bile çok fark ediyor, mesele 6 seviyede kutup + 30 seviyede zaman sıçraması turnuva bekleme süresi 48 dk., 9 seviye kutup ayısı+ 30 seviye zaman sıçraması bekleme süresi 20 dk. civarı. Ben yine de kutup ayısı yok diye hesaplama yapacağım. Erkenciler için : cuma saat 21:00 askeri güçler kurup turnuva 1. yıldızları yapabilirsiniz, eğer kule de yapacaksanız onu da kapılarda kısaltmaları kullanarak yapabilirsiniz, nasıl olsa kullanmış olduğunuz kısaltmalardan daha fazlasını kazanacaksınız. Sonra 00:12 de turnuvanın 2. turu yapıp uyuyabilirsiniz. Sabah artık kaçta kalkıyorsanız 9:00 da diyelim 3. turu yapıyorsunuz, ve akşam turnuva bitmeden zaten çok rahat diğer 3 tura da yetişiyorsunuz. Hem ateş kuşu yemleyip yem tasarrufu etmiş olacaksınız 1 yemle 1 kule ve 1 turnuva. Salı günü aynı şekilde 21:00 da kuşu yemleyip 1. tur, uyumadan 2. tur ve çarşamba 21:00 da güçlerin süresi bitene kadar sabah devam ederek kalan turları tamamlayabilirsiniz, tabi kuleyi de aradan çıkartabilirsiniz. Bu sefer de 1 yemle 1 kule ve 1 turnuva yapmış olacaksınız, hem askeri güçleri her hafta kurmamış oluyorsunuz. Gece kuşları da aynı şekilde 21:00- 1 tur, 00:12- 2. tur, 03:30- 3. turu yapıp ertesi gün 3 tura yetişebilirler.

26 D222-z Simia Sapiens. Kesinlikle kurulmalı ve yükseltmeli. Asker üretimlerde ciddi artış sağlıyor hem bilinçli mal çürümesini azaltıyor. Kadimin seviyesine göre bilinçli mal çürümesini azaltıyor.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_05.21.15.png

Kadimin bulunduğu seviyesine göre tüm asker üreten yapılardan asker topladığımızda fazladan birim verir.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_05.21.44.png

Bir oyuncu buraya kadar gelmişse artık kendisi biliyor olmalı ilerisi için nasıl gelişme takip edecek, nasıl taktik uygulayacak, ve bundan sonrası olan kadimler hakkında artık kendisi karar verecek kadar tecrübeli olacak. Benim tek söylemek istediğim şey, tüm kadimler kurarak biri 5 seviyede, diğeri 7 seviyede, bir başka kadim 10 seviyede olmaktansa kadimler arasında en iyileri ve size daha çok faydalı olabilecekleri seçip onları 20-25 -30 seviyeye yükselterek daha çok faydasını görmek hem yerden tasarruf etmek olacaktı

isbara

Çalışkan Üye
birgün üşenmeyip barışçı yoldaşlığıma artık oyunun savaşçı bir hal aldığını, bu yüzden her açılan kadimi değilde nüfus kültür ve askeri güç artıran kadimleri kurmaları gerektiğini, tek tek tüm kadimleri irdeleyerek şunu kurmayın,kurduysanız kaldırın, şunu kursanızda olur kurmasanızda,şunlarıda kesin kurup yükseltmelisiniz diye bu şekilde tek tek anlatmıştım... resimli versiyonu olmuş:) emeklerinize sağlık

DNDR-ASR

Süper Üye
bir kadim sileceğime komple oyunu silerim o kesin, henüz kuramadığım kadimler moralimi bozuyor, depo kaldırıp güzel mahalenin deniz fenenirini (eşirebildiğim tek eksik o ve kesinlikle ihtiyacım yok) kurmamak için kendimle ciddi savaş veriyorum uzun zamandır :p ama aklı mantığı yerinde insanlar için güzel çalışma elinize sağlık ;)

Calyps0

Aktif Üye
Öncelikle herkese iyi oyunlar diliyorum.
Oyuna yeni başlayan değerli kardeşlerim için konuya ek olarak birkaç önemli strateji eklemek yerinde olur diye düşündüm.
Arkadaşlar oyuna yeni başladıysanız ve amacınız hesabınızı geliştirmekse oyunun ilk çağlarında kadim kurmamak en iyi stratejidir ve nedenini de hemen açıklıyorum.
Oyuna ilk başladığınızda size öncelikli olarak nufüs, kültür ve kaynak lazım olacaktır. Siz şehrinizdeki boş alanları tamamen bunların üzerinde yoğunlaşarak bulunduğunuz çağa göre en verimli hale getirmelisiniz.
Yok ben illede kadim kurucam derseniz 1 taneden fazla kesinlikle kurmayın. Onunda sebebini hemen açıklıyorum.
Örnek olarak siz şehrinize 5 kadim kurdunuz. Bunların hepsini birden 30-35 yapmanız imkansızdır. Birini yükseltmeye çalışırken diğerleri sadece şehrinizi küçültecek ve zaten kısıtlı olan genişletmelerinizi boş yere meşgul edecek. Kurduğunuz kadimi 30-35 yaptıktan sonra diğer kadimi kurmanız güncel elvenar için çok daha mantıklıdır. Onunda nedenini hemen açıklayayım :)
Eskiden az çağ vardı ve herkes tüm kadimleri şehrine kurup geliştirip gücüne güç katma stratejisi uyguluyordu. Şimdi çok çağ var her çağda bir kadiminizi 30-35 yapmayı başarırsanız oyunun son çağlarına geldiğinizde 15 kadim kurduğunuzu varsayacak olursak hepsinin 30-35 olduğunu göreceksiniz ve şehrinizde geriye dönük olarak tek bir kare bile gereksiz meşgul edilmemiş olacaktır. Ondan sonra geriye kalan kadimlerinizi keyfe keder geliştirebilirsiniz çünkü size en lazım olan yukarıda da belirtildiği gibi askeri güç veren, nufüs-kültür veren kadimlerinizi siz çoktan kurmuş oldunuz ve geliştirmiş oldunuz. Geriye kalanlarıda yavaş yavaş geliştirmek için zaten çokça zamanınız olacaktır.
Son olarak kesinlikle kural ihlallerini kolay yoldan gelişim olarak görmeyin. Bunu yapan oyuncular çok ileride de olsalar hiçbir anlam ifade etmeyen bir başarıya sahip olurlar.
Sağlıcakla kalın iyi oyunlar.

Albatros1907

Aktif Üye
20 D111-a Zaman Sıçraması. İşte geldik en güzel kısmına, turnuvalara önem verenlere bu kadim sayesinde çok ama çok avantaj sağlayacak. Biraz taktik biraz hesap kitap ve elde edebileceğiniz sonuç inanılmaz güzel olacak. Kadimin seviyesine göre bonuslu tüm bilinçli mallarda artış sağlıyor.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_04.35.27.png

Bilinçli mal artışı bir kenara ama turnuva süresini kısaltma özelliği inanılmaz güzel. Kadimin seviyesine göre demeyim herkes bu kadimi 30 seviyeye getirmeli ki tam anlamda faydasını görebilsin. Seviyesine göre temel olan 16 saat turnuva bekleme süresini azalıyor
Ekran_goruntusu_01-05-2021_04.35.46.png

Bu kadimi kurmasam da turnuvaya yetişiyorum diyenler varsa biraz daha ayrıntılı anlatayım. Amaç turnuvaya yetişmek değil, bu kadimi yükselterek amacımız süreli olan ve az sayıda bulunabilen yapıların tasarruf etmesi. 30 seviyede Zaman Sıçraması sayesinde süresi 5 gün olan askeri süreli yapılar ( cüce zırhı, serbest birim geliştirmesi, aydınlık ışık merası ve olaganüstü büyücü çoğaltıcı) bir kerelik kurup 5 gün içerisinde 2 kule ( eğer savaşarak geçiyorsanız) ve 2 turnuvayı yapabilmek. Zaman sıçraması 30 seviyeye gelince turnuva bekleme süresi 16 saatten 3 saat 12 dakikaya iniyor.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_04.54.21.png

Eğer şehrinizde kutup ayınız yoksa bu süre bile yeterli olacak, kutup ayısı varsa ve 10 seviyeye getirilmişse bu süre sıfır oluyor. 5-6 seviyedeki kutup bile çok fark ediyor, mesele 6 seviyede kutup + 30 seviyede zaman sıçraması turnuva bekleme süresi 48 dk., 9 seviye kutup ayısı+ 30 seviye zaman sıçraması bekleme süresi 20 dk. civarı. Ben yine de kutup ayısı yok diye hesaplama yapacağım. Erkenciler için : cuma saat 21:00 askeri güçler kurup turnuva 1. yıldızları yapabilirsiniz, eğer kule de yapacaksanız onu da kapılarda kısaltmaları kullanarak yapabilirsiniz, nasıl olsa kullanmış olduğunuz kısaltmalardan daha fazlasını kazanacaksınız. Sonra 00:12 de turnuvanın 2. turu yapıp uyuyabilirsiniz. Sabah artık kaçta kalkıyorsanız 9:00 da diyelim 3. turu yapıyorsunuz, ve akşam turnuva bitmeden zaten çok rahat diğer 3 tura da yetişiyorsunuz. Hem ateş kuşu yemleyip yem tasarrufu etmiş olacaksınız 1 yemle 1 kule ve 1 turnuva. Salı günü aynı şekilde 21:00 da kuşu yemleyip 1. tur, uyumadan 2. tur ve çarşamba 21:00 da güçlerin süresi bitene kadar sabah devam ederek kalan turları tamamlayabilirsiniz, tabi kuleyi de aradan çıkartabilirsiniz. Bu sefer de 1 yemle 1 kule ve 1 turnuva yapmış olacaksınız, hem askeri güçleri her hafta kurmamış oluyorsunuz. Gece kuşları da aynı şekilde 21:00- 1 tur, 00:12- 2. tur, 03:30- 3. turu yapıp ertesi gün 3 tura yetişebilirler.

21 D222-z Simia Sapiens. Kesinlikle kurulmalı ve yükseltmeli. Asker üretimlerde ciddi artış sağlıyor hem bilinçli mal çürümesini azaltıyor. Kadimin seviyesine göre bilinçli mal çürümesini azaltıyor.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_05.21.15.png

Kadimin bulunduğu seviyesine göre tüm asker üreten yapılardan asker topladığımızda fazladan birim verir.
Ekran_goruntusu_01-05-2021_05.21.44.png

Bir oyuncu buraya kadar gelmişse artık kendisi biliyor olmalı ilerisi için nasıl gelişme takip edecek, nasıl taktik uygulayacak, ve bundan sonrası olan kadimler hakkında artık kendisi karar verecek kadar tecrübeli olacak. Benim tek söylemek istediğim şey, tüm kadimler kurarak biri 5 seviyede, diğeri 7 seviyede, bir başka kadim 10 seviyede olmaktansa kadimler arasında en iyileri ve size daha çok faydalı olabilecekleri seçip onları 20-25 -30 seviyeye yükselterek daha çok faydasını görmek hem yerden tasarruf etmek olacaktı
Ellerinize sağlık ne ise yaradığını bilmeyen oyuncular için etkili bi davranış tebrik ederim :) :)

Son düzenleme:

Invasion

Meşhur Üye
Evet ellerine sağlık güzel ve faydalı bir çalışma olmuş,Forumda oyuna dair bu kadar geniş kapsamlı ve ayrıntılı bilgiler paylaşılırsa wiki sayfasını kapata biliriz ;) alkış ifadesi koyacaktım bulamadım :D

Evet ellerine sağlık güzel ve faydalı bir çalışma olmuş
Ben artık emekli sayılırım İnvasion bey tüm bildiklerimi paylaşma zamanı gelmiş geçmiş bile, daha özel tüyolar vereceğim bugüne kadar Ad Astra dan çıkmayan bilgiler. :)
Aslında bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmiyordum yoksa çoktan direk foruma yazardım.

Forumda oyuna dair bu kadar geniş kapsamlı ve ayrıntılı bilgiler paylaşılırsa wiki sayfasını kapata biliriz ;)

Pann duymasın :) Wiki apayrı bilgiler içeriyor amaç bilgilendirme oyunculara tüyo vermek değil o iş bize oyunculara kalmış herkes bildikleri paylaşsa ne güzel olurdu. :)

alkış ifadesi koyacaktım bulamadım :D
Bunu önerilere yazsanıza cidden ifadeler konusunda zayıf kalıyor forum, sonuçta zor bir şey değil bir kaç ifade daha eklemek.

Invasion

Meşhur Üye
Bunu önerilere yazsanıza cidden ifadeler konusunda zayıf kalıyor forum, sonuçta zor bir şey değil bir kaç ifade daha eklemek.
[/QUOTE]
bu konuda istek ve öneri başlığı açmıştık beklemedeyiz ! hummalı bir çalışma var galiba ? ;)