• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Konut!

• Konuyu başlatan DeletedUser336
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser336

Guest
Konut nüfusu her kademede artması gerekirken azalıyor mu?!

Örneğin 19. seviyede insan konutu 5×2=10 birimkare iken 680 nüfus veriyor.

Güya geliştirdiğimiz 20. seviye 4×3=12 birimkare ve 750 nüfus veriyor.

"E artmış ya!" demeyin!!!

680÷10=68 nüfus veriyor birimkare başına

750÷12=62,5 nüfus birimkare başına

Hülasa; 60 adet konutta 19'dan 20'ye geliştirdiğinde (!) 40'800 olan nüfusun 45'000 olmuş gibi görünse de 120 birimkare fazladan yer kullanıyorsun.

Aynı alana seviye 19 konut yapaydın 12×680=8160 nüfus demek olurdu ki 8160–4200=3960 nüfus kârlı olurdun. Oyun da tıkır tıkır işlerdi...

inNOgames Elvenar ekibinin güncelleme ve geliştirme eksenli yaptığı hareketlerin anlamsızlığını buradan açık şekilde kınıyorum! Oyunun oynanabilirliğini artırmak yerine sürekli bir yavaşlatma, zorlaştırma, mevcudu kötüleştirme... anlamak mümkün değil...

Allah'tan az çok matematik biliyoruz ama vaktimiz matematiğimiz kadar iyi online oyun piyasası da gayet hareketli!!!

Teşekkürler...

DeletedUser3

Guest
Konutların son seviyesi 20 değildir, neden ara seviyeyi örnek aldınız? Neden sağladıkları sikke miktarlarını karşılaştırmadınız? Dahası siz kademe 19 konut dikip daha ileri seviyelerde konut dikmeseniz bu sefer boyut sorunu yaşayacaksınız çünkü sonraki misafir ırk yapıları seviye 19 daki konutlarınızın boyutları ile çakışabilir.
Zorlaştırma tabii ki olacaktır. Elvenar'ın kolay bir oyun olmayacağı en başından zaten söylendi sizlere. Kolay bir oyun zevkli bir oyun demek değildir. Elvenar bir puzzle-şehir kurma oyunudur. Sadece konut nüfusunu ve boyutunu alarak bu tür hesaplamalara girmek ve çıkan sonuç ile eleştiride bulunmak doğru değildir.

Örnek: Elflerde seviye 23 konut 1200 nüfus sağlamaktadır ve YİNE 4x3 lük alan kullanmaktadır. Bu durumda daha yüksek seviyeli ve daha fazla sikke ve nüfus sağlayan bir konutun daha büyük boyutlu olmasını istemelisiniz, demek InnoGames bahsettiğiniz kadar da sizleri zorlamıyormuş ;)

DeletedUser120

Guest
farklı bir yaklaşım acıkcası ince hesap yapan bırı olarak konutu hıc kare basına bölmemiştim :)
ama şunu demek isterim belki bı faydası olur
21 sevıye konut 4x3 > 900 nüfüs verirken (orklarda )
22 seviye konut 4x3 >1090 nüfüs veriyor (elflerde )

190 nüfüs artmıs oluyor
bide 23e basılıcak bu konut orda kac verıcek bilmiyorum basmadıgım ıcın

ayrıca ekstra gelen altında mevcut
yani sırf nufus gelicek dşüncesıyle hareket edersek elflerdeki en son kurulan nufus+kültürü kurmak gerekir.
ama devamlı altın tüketimi olduğu için konutlardan altında sağlıyoruz.

175 kültür bonusu ile > 9.seviye konut 4x3 bu konut > 17500 gibi bir altın sağlarken 9 saat gibi birşeyde
175 kültür bonus ile 21.seviye konut 4x3 bu konutta 85.000 altın felan alıyoruz 14-15 saatte

9.seviye konut > 4x3 te 260 nufus verırken
21.sevıye konut > 4x3 te 900 nufus verıyor ve elflerdede 23 olsada 4x3 gitmekte.

sanırım bir bütün olarak almak lazım.
9 la 21 aynımı dıye sorsalar bundan once yok 21 sevıye daha fazla yer kaplar derdım

teşekkür ederim :)

DeletedUser336

Guest
Konutların son seviyesi 20 değildir, neden ara seviyeyi örnek aldınız? Neden sağladıkları sikke miktarlarını karşılaştırmadınız? Dahası siz kademe 19 konut dikip daha ileri seviyelerde konut dikmeseniz bu sefer boyut sorunu yaşayacaksınız çünkü sonraki misafir ırk yapıları seviye 19 daki konutlarınızın boyutları ile çakışabilir.
Zorlaştırma tabii ki olacaktır. Elvenar'ın kolay bir oyun olmayacağı en başından zaten söylendi sizlere. Kolay bir oyun zevkli bir oyun demek değildir. Elvenar bir puzzle-şehir kurma oyunudur. Sadece konut nüfusunu ve boyutunu alarak bu tür hesaplamalara girmek ve çıkan sonuç ile eleştiride bulunmak doğru değildir.

Örnek: Elflerde seviye 23 konut 1200 nüfus sağlamaktadır ve YİNE 4x3 lük alan kullanmaktadır. Bu durumda daha yüksek seviyeli ve daha fazla sikke ve nüfus sağlayan bir konutun daha büyük boyutlu olmasını istemelisiniz, demek InnoGames bahsettiğiniz kadar da sizleri zorlamıyormuş ;)

Ben geliştirme kelimesinin içinin dolu olmadığını gördüm. Konutta 1. hedef nüfustur, bunun aksi tartışma konusu bile değildir, yani sikke olayına hiç girmeyeceğim.

Matematiksel açıdan burada defalarca yazılmış bir şeyi dile getirdim: İnsanları (sözde) geliştirmeye mecbur tutma. Verdiğim hesaplar nettir ve ara veya ana 19'dan 20'ye geçişte bariz bir nüfus kaybı söz konusudur. Tartışılacaksa bu tartışılmalı, başka şey değil...

Ben 20 yıllık matematik öğretmeni ve yazarım. Zorun ne demek olduğunu bilirim! Üst üste 10 iç içe işlemden oluşan matematik sorusu zordur evet, bunu soranın da eğitimden, öğretimden ve hatta matematiği eğlenceli hale getirmekten haberi yoktur. Puzzleda da tamamı aynı tonda parçaları koyarsanız alacağınız hayır duanın (!) haddi hesabı yoktur, bu zordur. Zorda neyi hedeflediğiniz çok önemli: matematiği çekilmez hale, puzzleı çözülmez hale getirmek mi?! İnsanlara her adımda belirli bir ilgi, zeka, uğraşı gerektiren ve sonunda az da olsa bazı problemleri çözen aşamalar verirseniz bu zor olmaz, eğlence olur, özellikle de oyun için.

Gelgelelim; oyunun akışını (herkesçe malum) yavaşlatmak için son iki - üç ırkta aldığınız tedbirler OHAL'i bile aştı o_O evet zorlaştırdınız ama bu oyunun eğlencesine taban yaptırmak üzere, belki de yaptırdı... ben yalnızca sebeplerinden basit bir tanesini tamamen bilimsel açıkladım, bu konuda belirli bir yetkiniz var ise müdahil olabilir, daha nasıl güzel olur diye ekibinizle birlikte kafa yorabilirsiniz, diye yazdım bu kadar...

Saygılar...