• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Yeni Başlayanlar İçin Rehbercik (Bölüm 1-9)

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Arkadaşlar merhaba!

Özellikle oyuna yeni başlayanlar olmak üzere herkesin yararlanabileceği detaylı bir rehber-cik hazırladım. Hazırladığım bu rehberi devamlı olarak geliştirerek, en sonunda oyun ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz dev bir rehber hâline getirmeyi planlıyorum.

Rehberde şu an için sırasıyla, yeni bir oyuncunun karşılaşabileceği zorluklara açıklık getirecek bir anlatım mevcut. Yıllardır bu oyunu oynayıp da "neden bu kadar yavaş bir oyun bu Elvenar?" diye düşünen insanlar için de muhtemel cevaplar rehberde mevcut. Çünkü oyun aslında o kadar da yavaş değil! :eek: Oyunda karşınıza çıkabilecek her yapının, büyünün, oyun özelliklerinin vs. tek tek incelemesini yaptım da diyebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü soruya cevap olabilecek nitelikte detaylı, mümkün olduğunca can sıkmayacak şekilde kısa anlatımlarla her şeyi yazıya dökmeye çalıştım.

Rehber hakkında olumlu-olumsuz tüm düşüncelerinizi, aklınızda oluşan soruları, rehberden yararlanıp edindiğiniz deneyimleri bu başlık altından paylaşabilirsiniz!

Rehbere buradan ulaşabilirsiniz! "ELVENAR | Yeni Başlayanlar İçin Rehbercik (Bölüm 1-9)"

Rehbercik dediğime bakmayın, beni bilirsiniz. :rolleyes: Zamanla bu bebeği büyüteceğim. :rolleyes:

Son düzenleme:

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Teşekkür ederim.

Savaşlar hakkındaki tüm bilgiler zaten oyun içinde açıklayıcı ve net bir şekilde gösteriliyor. Ben de buna rağmen kendi rehberime detaylı bir anlatım ekleyip oyuncuları, oyunun zaten sahip olduğu şeylerden uzak tutmak istemiyorum. Kışla'daki "Ordu Kampı"na tıklayıp oradan askerlerin üzerlerine tıklayarak ya da karşılaşmalara birlik gönderilen ekrandaki askerlerin üzerlerine tıklayarak oyuncular o askerler hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirler. Daha da geniş bir bilgi ekranı isteniliyorsa Wiki'deki "Birimler" sayfasından askerler ile ilgili her bilgi zerreciğine ulaşılabiliyor. Kendi hazırladığım rehber ile oyunun kendisini ve Wiki sayfasını gölgeye düşürmek istemem. :) Aksine, oyuncuları teşvik etmek lazım.

DeletedUser1145

Guest
senin tabirinle orda okadar çok bilgi zerreciği varki :) ben daha sade be halk diliyle şöyle bişey istiyorum insan ırkındanım ve diyelim karşında korucu var mesela diyelim buna karşı hangi birimin daha etkili olur... hafif menzili sınıfında korucu var orman perisi var eşkiya var varda var bunlara karşı ayrı ayrı ayrı hangisi etkilidir yazan bir tablo o wiki sitesindeki fazla detaylı dökümandan daha etkili olacaktır daha iyi anlaşılsın diye örnek vereyim ama tamamen atmasyon tabi :)
mesela orman perisine karşı etkili savaşçılar “ kerberos - ölüm perisi ve paladin etkilidir “
Yukardaki örnek tamaman uydurmadır anlaşılsın diye :)
Bu şekil bir tablo olursa bence daha faydalı olur en azından ben öyle düşünüyorum çünkü o wiki sayfadı gerçekten fazla bilgiye sahip ama ben anlamıyorum :) kabahat benim belkide o yüzden örnekte verdiğim gibi bişey arıyorum yada daha basit bir formül

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Ben anlıyorum seni de... İşte basit bir anlatımla anlatılsa da oyunda çok fazla asker olduğu için, çok fazla anlatım olacağı için yine çok fazla açıklama olacak ortalıkta. Sadece şu konuyu işlesem, hâlihazırda bulunan rehberimdekinden daha fazla içerik çıkacak ortaya. :D

Zaten senin düşündüğün gibi spesifik bir birime karşı daha çok etkili olan bir birim diye bir şey yok. Üretebildiğin askerlere göre giriyorsun savaşa. Sadece kendi ürettiğin askerlere bakıp seçim yapman gerekiyor. Çünkü mantık olarak rakipte hangi asker olursa olsun senin elinde olan, senin kullanabileceğin askerler belli. İnan bana ben veya başka birisi çıkıp tek tek "şu isimdeki askere karşı sırasıyla şu isimdeki askerler daha etkilidir" diye bir rehber hazırlasa orada yazanlar kimsenin aklında kalmaz, kimse onları ezberleyemez. Her şekilde en kolay, en basit yöntem oyun içerisinde savaşa göndermek için asker seçtiğin ekranda, karşına çıkan askerlerin ve kendi askerlerinin üzerine tıklayıp bilgilerini kontrol etmek. Zaten daha bir sene hep o askerleri kullanacağın için bir süre sonra o bilgilere bakmadan bile hızlıca savaşabileceksin. Senin şu anda sadece Kışla askerlerine bakman gerekiyor. Eğitim Alanı'ndaki askerleri üretmene bile gerek yok. Ben bile daha dün başladım Eğitim Alanı'nda asker üretmeye. Büyücüler ve Ejderhalar çağına geçmek üzereyim. Anca. Sen sadece karşına çok fazla Büyücü sınıfı çıktığında Kerberosları gönder savaşa, onun dışında hiç Eğitim Alanı'ndaki askerlere bakma bile şimdi. Kışla'daki askerlerin EN AZINDAN Büyücüler ve Ejderhalar çağına kadar seni götürecek. Ve de oyun boyunca bazı turnuvalar senin için kolay, bazıları normal, bazıları çok zor olacak. Ne yaparsan yap bu değişmeyecek. Oyunda bulunduğun yerle alakalı ve her oyuncu bundan müzdarip. Yani her turnuvada aynı performansı sergilemenin hiçbir yolu yok. Anca oyunu bitirmiş olan kişilerin yapabileceği bir şey bu. Onlar da onlarca imalathane kurdukları için yani. Yoksa onlar için bile mümkün değil. Bizim fazla imalathane kurabilmek gibi bir şansımız yok. Yerden tasarruf edemezsek gelişemeyiz. Onlar gelişimlerini bitirmişler. :)

Oyun daha yeni sayılır. Kim bilir kaç tane daha çağ eklenecek oyuna. Bundan adım gibi eminim; çünkü daha Eğitim Alanı'ndaki askerleri bile 3 yıldız yapan araştırmalar mevcut değil oyunda. Eğitim Alanı'ndaki askerlerin bile son seviyeye getirilmesi bu kadar uzun sürecekse daha düşün Paralı Asker Kampı'ndaki askerler var... Henüz senin örnek verdiğin şekilde bir rehber hazırlamak mümkün değil bu yüzden. Muhtemelen de hiçbir zaman mümkün olmayacak. Zaten böyle bir şey mümkün olsaydı eminim yabancılar bunu çoktan yaparlardı. Üzgünüm, şu anda mevcut olan en basit, en kolay yöntem savaşa asker yollarken bilgileri kontrol etmek. :)

TheMeibo

Tecrübeli Üye
Teşekkür ederim. :oops:

Her ne kadar bulunduğumuz bu zamanlarda kimselere ulaşmayacağını bilsem de umarım zamanla Elvenar'ın sihirli dünyasında yollarını kaybeden İnsanlara ve Elflere bir ışık olabilir.

Zamanında tahmin etmiş olduğum gibi hazırladığım rehber pek kimselere ulaşmadı. Bununla beraber bazı sebeplerden ötürü oyunu da uzun bir süre önce bıraktım. Şimdi nereden geldi aklıma bilmiyorum; ama bu Rehbercik'in büyüyüp bir gün Rehber olmayacağını sizlere bildirmek, konuyu netleştirmek istedim. (^_^)

Sanıyorum ki Rehbercik'teki bilgiler daim kalacak. Özellikle yeni başlayan ve oyunda hızlı bir ilerleme kaydetmek isteyen arkadaşlar bir göz atmayı unutmasınlar. Rehbercik'i açtığınızda sol taraftan kolaylıkla istediğiniz bilgiye ulaşabilir ya da "CTRL+F"ye basarak direkt bulmak istediğiniz kelimeyi oraya girebilirsiniz.

Sihirli -ve umarım huzurlu- Elvenarlar!

KnrAlp

Aktif Üye
Zamanında tahmin etmiş olduğum gibi hazırladığım rehber pek kimselere ulaşmadı. Bununla beraber bazı sebeplerden ötürü oyunu da uzun bir süre önce bıraktım. Şimdi nereden geldi aklıma bilmiyorum; ama bu Rehbercik'in büyüyüp bir gün Rehber olmayacağını sizlere bildirmek, konuyu netleştirmek istedim. (^_^)

Sanıyorum ki Rehbercik'teki bilgiler daim kalacak. Özellikle yeni başlayan ve oyunda hızlı bir ilerleme kaydetmek isteyen arkadaşlar bir göz atmayı unutmasınlar. Rehbercik'i açtığınızda sol taraftan kolaylıkla istediğiniz bilgiye ulaşabilir ya da "CTRL+F"ye basarak direkt bulmak istediğiniz kelimeyi oraya girebilirsiniz.

Sihirli -ve umarım huzurlu- Elvenarlar!
Yoo ben yeni başlarken rehberini okudum sagol gayette faydalı oldu. En azından yaptığın reber bana ulaşmış oldu :)

DeletedUser

Guest
Arkadaşlar merhaba!

Özellikle oyuna yeni başlayanlar olmak üzere herkesin yararlanabileceği detaylı bir rehber-cik hazırladım. Hazırladığım bu rehberi devamlı olarak geliştirerek, en sonunda oyun ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz dev bir rehber hâline getirmeyi planlıyorum.

Rehberde şu an için sırasıyla, yeni bir oyuncunun karşılaşabileceği zorluklara açıklık getirecek bir anlatım mevcut. Yıllardır bu oyunu oynayıp da "neden bu kadar yavaş bir oyun bu Elvenar?" diye düşünen insanlar için de muhtemel cevaplar rehberde mevcut. Çünkü oyun aslında o kadar da yavaş değil! :eek: Oyunda karşınıza çıkabilecek her yapının, büyünün, oyun özelliklerinin vs. tek tek incelemesini yaptım da diyebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü soruya cevap olabilecek nitelikte detaylı, mümkün olduğunca can sıkmayacak şekilde kısa anlatımlarla her şeyi yazıya dökmeye çalıştım.

Rehber hakkında olumlu-olumsuz tüm düşüncelerinizi, aklınızda oluşan soruları, rehberden yararlanıp edindiğiniz deneyimleri bu başlık altından paylaşabilirsiniz!

Rehbere buradan ulaşabilirsiniz! "ELVENAR | Yeni Başlayanlar İçin Rehbercik (Bölüm 1-9)"

Rehbercik dediğime bakmayın, beni bilirsiniz. :rolleyes: Zamanla bu bebeği büyüteceğim. :rolleyes:
Abi rehbercik nerde yazıyo olmassa okuyayım

Abi rehbercik nerde yazıyo olmassa okuyayım
Baştaki mesajda bulunan bu yazıya tıkla.
Ekran Resmi 2020-07-17 19.07.42.png