• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Çizimler

• Konuyu başlatan DeletedUser11
  • Başlangıç tarihi

Çizimleri nasıl buldunuz?

• Amatöre göre gayet başarılı.

Oylar: 4 80,0%
  • Güzel fakat biraz daha yaratıcı çizimler olmalı.

Oylar: 1 20,0%

• Toplam oy kullanan
    5
  • Anket kapalı .

DeletedUser11

Guest
Merhabalar,

Şuanlık hobi olarak yaptığım grafik ve tasarım çizimlerim hakkında sizlerden yorum istiyorum :)
Amatörce bir çizim oldu ama bakalım geliştirecek miyim :)

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser74

Guest
Bazıları sade, anlaşılır, akılda kalıcı iken bazıları karışık ve anlaşılması zor olmuş.

Anlaşılması zor ve karışık olanlara örnek olarak: Stil, Lotus, Yıldız, Masal, Evren. Anlaşılması daha kolay, sade, akılda kalıcı olanlara örnek: Alkan, Kadro, Beyhan, Arma. Tınaz, Lale ve Asya gibi kelimeler de bazı düzeltmeler yapıldığı taktirde güzel olacaktır.

Logo tasarımı dışarıdan basit ve biraz arbitrary (rastgele) gözükse de göze hoş gelen ve hatırlanması kolay olan logolar oluşturmak gerçekten zordur. İngilizce bilmeseniz bile şu iki link en azından tasarımları görmeniz açısından yararlı olur: Reddit Logo Design, Behance | Branding

Özellikle ikinci link çok önemli zira bu web sitesinde işleri gerçekten tasarımcılık olan insanlar tasarımlarını paylaşır. Paylaştığım link web sitesinin Branding yani Markalaşma/Marka Oluşturma kısmı. Bu kısmın amacı logo paylaşımı değil, marka yaratmaktır. Örneğin, şu linkte Meksika'da bulunan bir restoran için tasarımlar yapılmış: Magno Brasserie Menünün, peçetelerin tasarımından tutun, bardak altlığına, kartvizitine kadar her şey düşünülmüş ve bir marka yaratılmış. Bu web sitesinde orta üst kısımdaki menülerden farklı konularda, dünyanın farklı yerlerinden tasarımlara ulaşabilirsin, bknz: Türkiye'den tasarımlar.

DeletedUser11

Guest
Bazıları sade, anlaşılır, akılda kalıcı iken bazıları karışık ve anlaşılması zor olmuş.

Anlaşılması zor ve karışık olanlara örnek olarak: Stil, Lotus, Yıldız, Masal, Evren. Anlaşılması daha kolay, sade, akılda kalıcı olanlara örnek: Alkan, Kadro, Beyhan, Arma. Tınaz, Lale ve Asya gibi kelimeler de bazı düzeltmeler yapıldığı taktirde güzel olacaktır.

Logo tasarımı dışarıdan basit ve biraz arbitrary (rastgele) gözükse de göze hoş gelen ve hatırlanması kolay olan logolar oluşturmak gerçekten zordur. İngilizce bilmeseniz bile şu iki link en azından tasarımları görmeniz açısından yararlı olur: Reddit Logo Design, Behance | Branding

Özellikle ikinci link çok önemli zira bu web sitesinde işleri gerçekten tasarımcılık olan insanlar tasarımlarını paylaşır. Paylaştığım link web sitesinin Branding yani Markalaşma/Marka Oluşturma kısmı. Bu kısmın amacı logo paylaşımı değil, marka yaratmaktır. Örneğin, şu linkte Meksika'da bulunan bir restoran için tasarımlar yapılmış: Magno Brasserie Menünün, peçetelerin tasarımından tutun, bardak altlığına, kartvizitine kadar her şey düşünülmüş ve bir marka yaratılmış. Bu web sitesinde orta üst kısımdaki menülerden farklı konularda, dünyanın farklı yerlerinden tasarımlara ulaşabilirsin, bknz: Türkiye'den tasarımlar.
Merhabalar,

İlgilendiğim konu ile ilgili reel dahil aldığım en güzel cevaptı çok teşekkür ederim efendim.

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser75

Guest
Ben anlamadığım için pek bi yorum yapamaım ama basit gibi görünsede zor oldunu da çok iyi biliyorum bu bir yetenektir kardeşim

DeletedUser11

Guest
Rica ederim MisteR, yardımcı olabildiysem ne mutlu. :)
Merhabalar,

Peki bildiğiniz tasarım yapabileceğim bir site var mıdır?
Adobe Photoshop indirmiştim lakin gerçekten hiçbir şey anlamadım ve bilgisayarım sorunlu olduğundan dolayı 1 aylık deneme sürümüyle birlikte bilgisayardan kaldırdım ama "Creative Could" diye bir şey var o silinmedi ne olacak ki anlamadım bunu.

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser11

Guest
Ben anlamadığım için pek bi yorum yapamaım ama basit gibi görünsede zor oldunu da çok iyi biliyorum bu bir yetenektir kardeşim
Merhabalar,

Yorum için anlamaya gerek yok abi, mesela bakıyorsun bir tasarıma güzel veya daha iyi olabilirdi diyebilirsin her türlü yoruma açığım.

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser74

Guest
@MisteR, Adobe Photoshop (PS) ve Adobe Illustrator (AI) grafik tasarımının olmazsa olmaz iki programıdır. İnternet üzerinde bu programları en azından temel olarak Türkçe anlatatan birçok video bulabilirsin.

Creative Cloud, Adobe'nin birçok programını "abone olma" yoluyla sunduğu bir platform. Bilgisayarından silebilirsin, daha çok Türkçe bilgiyi burada bulabilirsin: http://www.adobe.com/tr/creativecloud.html

Bilgisayarda fareyle sıfırdan çizim yapmak pek verimli bir yöntem değil, bu sebeple tasarımlarını şu aşamada elle yapman daha iyi olacaktır. Birçok tasarımcı "grafik tablet" adı verilen cihazlarla bilgisayar üzerinde çizim yaparlar. Tabi bu kişiler profesyonel tasarımcılar, ve bu cihazların iyileri de oldukça pahalıdır. :)

Tasarım yapabileceğin bir site pek öneremem belki ama başka projelerde Facebook üzerinde görsel paylaşmak için kullandığım https://www.canva.com/ yardımcı olabilir.

DeletedUser75

Guest
@MisteR, Adobe Photoshop (PS) ve Adobe Illustrator (AI) grafik tasarımının olmazsa olmaz iki programıdır. İnternet üzerinde bu programları en azından temel olarak Türkçe anlatatan birçok video bulabilirsin.

Creative Cloud, Adobe'nin birçok programını "abone olma" yoluyla sunduğu bir platform. Bilgisayarından silebilirsin, daha çok Türkçe bilgiyi burada bulabilirsin: http://www.adobe.com/tr/creativecloud.html

Bilgisayarda fareyle sıfırdan çizim yapmak pek verimli bir yöntem değil, bu sebeple tasarımlarını şu aşamada elle yapman daha iyi olacaktır. Birçok tasarımcı "grafik tablet" adı verilen cihazlarla bilgisayar üzerinde çizim yaparlar. Tabi bu kişiler profesyonel tasarımcılar, ve bu cihazların iyileri de oldukça pahalıdır. :)

Tasarım yapabileceğin bir site pek öneremem belki ama başka projelerde Facebook üzerinde görsel paylaşmak için kullandığım https://www.canva.com/ yardımcı olabilir.

Photo shopu çok merak ediyordum indirip kurcalayıp öğrenmeye çalışacağım teşekkürler

DeletedUser74

Guest
@Shikato07 , Photoshop programının sürümleri sürekli güncellenir ama Youtube üzerinde Photosohp CS5 eğitim gibi anahtar kelimelerle arama yaptığınızda birçok video bulabilirsiniz. :)

DeletedUser11

Guest
Merhabalar,

Onca yorumdan sonra insan bir yukarıdaki oylamaya katılır yani bunu da ben mi söyleyeyim :D

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser69

Guest
Yukarıdaki üç oydan birini (alttakini) ben verdim. Böylece oyumun rengini de belli etmiş oldum. :)
Harfler birbirinin tekrarı gibi değil de iki boyutlu, farklı yazı tipi, farklı yazı boyutu vs. biçiminde olsa daha albenisi yukarı çıkabilirdi diye düşünüyorum. Kimi harfleri de değişik karakterlere sokup arayışlar yapılabilirdi.
Ama yeni başlayan işi denildiği için bunlar zamanla düzelebilir. Başarılar.

DeletedUser11

Guest
Merhabalar,

Teşekkürler, kalem yeteneğim yok ki birçok logoda 3 boyut göremezsiniz bunun için bu şekilde yapmayı tercih ettim :)

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser

Guest
Geliştirilebilir.
Photoshopu programla ögrenmek istiyorsanız başlangıç olarak Adobe Photoshop CS2 ile başlamınızı öneriririm (İngilizce versiyonunu.Çünkü internetteki bir çok anlatım ingilizce versiyonudur).
Bende eskiden 2-3 şirkete kartvizit yapmıştım.
Öğrendikçe 5 veya 6 ya geçebilirsin :)

DeletedUser11

Guest
Geliştirilebilir.
Photoshopu programla ögrenmek istiyorsanız başlangıç olarak Adobe Photoshop CS2 ile başlamınızı öneriririm (İngilizce versiyonunu.Çünkü internetteki bir çok anlatım ingilizce versiyonudur).
Bende eskiden 2-3 şirkete kartvizit yapmıştım.
Öğrendikçe 5 veya 6 ya geçebilirsin :)
Merhabalar,

Yaptıklarını gösterebilir misin?

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser

Guest
Şuan yaptıgım bir çalışma yok çok eskiden yapardım ama programı hala kullanabilirim.İngilizce versiyonunda ne nerden yapılıyor sorarsan yardımcı olurum ablacım