• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Arşiv: 01.10.2016 ve öncesi Tüccar / Oran

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

KuMLuK

Üye
Merhaba,

Bildiğiniz gibi tüccarda bir "Teklif" bir de "Talep" bölümü var. Oyuncular serbest piyasa mantığı ile talep ettiği bir miktar ürünü, teklif olarak verdiği yine bir miktar ürün karşılığında tüccara sunuyor.

Sürekli tüccarı kullanan oyuncular için burada zaman kaybına sebebiyet veren basit bir matematik dönüyor kafamızda. :) Örneğin; bir oyuncu 135 Çelik için 50 Kalas teklif ederken, başka bir oyuncu 165 Çelik için 100 Kalas teklif etmiş. Burada hangisinin daha karlı olduğunu tespit etmek için hesap makinesine sığınıyoruz. :rolleyes: Eee her teklifte örnekte verdiğim gibi bariz farklı olmuyor bazı teklifler birbirine çok yakın oluyor ve mutlaka hesaplama ile zaman kaybediyor belki de bir kaç saniye farkla teklifi kaçırıyoruz (Oyuncu sayısı arttığında bu saniyelik teklif kaçırma olayına çok sık rastlanacaktır diye düşünüyorum:p ).

Benim önerim Tüccar bölümünde basitçe bir "Oran" sütunu oluşturularak Talep/Teklif oranının bu sütuna otomatik yansıtılması olacaktır. Bu sayede hangi teklifin daha karlı olduğunu hızlı ve güvenilir şekilde gözlemlemiş oluruz.

Görselli olarak örneklemek gerekirse; bu görselde TestUser3 oyuncusu 2,70 Çelik karşılığında 1 Kalas teklif ederken, TestUser4 oyuncusu 1,65 Çelik karşılığında 1 Kalas teklif ediyor. TestUser4 kullanıcısından Kalas alırsam daha karlı olurum ;)

Tuccar_Oran.png

İyi Oyunlar

DeletedUser11

Guest
Merhabalar,

Bu konu hakkındaki şikayetimi mesaj sayfası üzerinden defalarca yazdım buradan da yazıyorum: ben sürekli orantısız teklif almaktan büyük sıkıntı çekiyorum ve sırf ihtiyacınız görülsün diye teklif alıyorum lakin ben neden sürekli orantılı teklif koyuyorum havada kapıyorsunuz orası meçhul.
Ben artık orantısız teklifleri almayacağımı belirttim ve bunun üzerinde kaileye alınmadım ve halen 100-200 kâr amaçlı teklifler görmekteyim.
Sadece orantılı koyan kişilerin tekliflerini ihtiyacım olmasa dahi alacağım ki bunu doğru yapan da 2 yahutta 3 kişi var, teşekkürler.

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser16

Guest
Merhaba;
Güzel çalışma olmuş öncelikle ama böyle bir oran mevcut zaten :) Derecelendirme kısmındaki 3 yıldızın üzerine geldiğinizde bir yazı geliyor orada en üstte oran 0.67 şeklinde gözüküyor oran (0.67 örnek olarak) Buradaki oran (Teklif /talep) olarak hesaplanmış. Yani talebi 1 olarak kabul ederseniz teklif edilen ürünü gösterir. Örnek olarak 100 mermer teklif edip 150 çelik istenmişse oran 100/150 den 0.67 olarak hesaplanır yani oran 0.67 e 1 diyebiliriz. Bu oran ne kadar büyükse o kadar kârlı bir teklif demektir (alıcı açısından)

Son düzenleme bir moderatör tarafından:

DeletedUser3

Guest
Merhaba KuMLuK,

Emeğiniz için teşekkür ederiz resim ve anlatım hoş olmuş lakin bu özellik oyunumuzda mevcuttur. hakanfc isimli üyemizin de dediği gibi tekliflerde ki yıldızlı derecelerin üzerine fare imlecinizi tutacak olursanız bir bilgilendirme balonu karşınıza gelecektir.

Resim:
hZUp

hZUq

DeletedUser19

Guest
Bu dengesiz oranların bir başka sebebi de, bazı oyuncuların, oyun temel özelliğinden dolayı, keşfedilmemiş oyuncunun teklifine %50 ilave edildiği gerçeğini bilmemesidir. Tabi tüccarı açıp 50 kalas için 75 mermer (50 mermere %50 tüccar payı ekleniyor) talebi görünce, kendisi de doğal olarak onlar böyle faizli istiyorsa ben de öyle yapayım mantığı ile hareket edip 50 kalas için 75 mermer şeklinde teklif bırakıyor. Bu teklif yine onu keşfetmemiş birisi için 50 kalas için 113 mermer şeklinde gözüküyor. Bu da inanılmaz bir teklif oran karmaşası ortaya çıkarıyor.

Arkadaşlardan ricam, lütfen bu hususu ticarette oransız teklif bırakanlara anlatsınlar. Zira hiçbiri kötü niyetli değil ama oyunun bu işleyişinden bihaber olduklarından doğal olarak kendi çıkarlarını koruma altına aldıklarını düşünüyorlar.

DeletedUser16

Guest
Bu dengesiz oranların bir başka sebebi de, bazı oyuncuların, oyun temel özelliğinden dolayı, keşfedilmemiş oyuncunun teklifine %50 ilave edildiği gerçeğini bilmemesidir. Tabi tüccarı açıp 50 kalas için 75 mermer (50 mermere %50 tüccar payı ekleniyor) talebi görünce, kendisi de doğal olarak onlar böyle faizli istiyorsa ben de öyle yapayım mantığı ile hareket edip 50 kalas için 75 mermer şeklinde teklif bırakıyor. Bu teklif yine onu keşfetmemiş birisi için 50 kalas için 113 mermer şeklinde gözüküyor. Bu da inanılmaz bir teklif oran karmaşası ortaya çıkarıyor.

Arkadaşlardan ricam, lütfen bu hususu ticarette oransız teklif bırakanlara anlatsınlar. Zira hiçbiri kötü niyetli değil ama oyunun bu işleyişinden bihaber olduklarından doğal olarak kendi çıkarlarını koruma altına aldıklarını düşünüyorlar.

Bazıları evet öyle ama ben mesaj atıyorum neden tekliflerin böyle diye elmas alanlar üst sıralarda felan diye bahaneler söylüyor. Çoğu bilerek koyuyor o şekilde teklifleri. Yakın zamanda gelmezse yoldaşlık bırakacak duruma geldim bunlar yüzünden. Başka server açılınca oyun oturmuş olur orda başlarım burda ilerlemiyor artık. Çıkarcıların eline düşmüş server

DeletedUser28

Guest
Merhabalar

Bu sorun yoldaşlık ile bi nebze çözülecek ama en azından yoldaşlık gelene kadar tüccarın %50 gibi fahiş komisyon oranının düşürülmesi şirketin yeni başlayan oyunculara yardımı olabilir. Komşularımdan %70 i oyunu bırakmış durumda eminimki ürün bulma sıkıntısı bunda etkendir. Ayrıca her oyuncunun teklifi pazarda görülmemektedir.

Harita üzerinde genişleme için mevcut askerler de yetersiz kalıyor, 300 asker e karşı daha güçlü özelliklere sahip 400 askere karşı savaş kazanmak imkansız bu nedenle pazarlık yapmak durumunda kalıyoruz ama üretim ile 1 bölge için pazarlık da orantısız düzeyde kalıyor. Aktif komşu sayısı, oyunu bırakan ve pasif oyuncularda düşünüldüğünde hem kültür için yardım hemde ürün bulmak gerçekten sıkıntı. Benim 40 komşum var günlük 2-3 yardım geliyor, çünkü onların karşılık verebilmeleri için benim komşum olmaları yeterli değil, onlarında haritadan genişleyip beni komşu görmeleri gerekiyor. Mesela bu konuda iyileştirme yapılabilir ben genişleyip birini komşu yapmışsam o oyuncuda genişlemeden bana yardımcı olabilmeli.

Saygılarımla,

DeletedUser19

Guest
elmas alanlar üst sıralarda felan diye bahaneler söylüyor. Çoğu bilerek koyuyor o şekilde teklifler
Evet bazıları öyle yapabiliyor, ya da bilmediğini itiraf etmemek için başka şeyleri de bahane ediyor olabilirler. Sonuçta sen yapabileceğini yapmışsın, kimseyi zorla değiştiremezsin. Bu büyük bir sıkıntı ve umarım yoldaşlık ile giderilecektir.

en azından yoldaşlık gelene kadar tüccarın %50 gibi fahiş komisyon oranının düşürülmesi şirketin yeni başlayan oyunculara yardımı olabilir.
Ben Beta sunucuda 4 aydır oynuyorum ve benzer talepler çok oldu ancak oyunun temel özelliği olduğundan kesinlikle bir değişim söz konusu olmayacak maalesef. Çünkü bunun bir artı özelliği de keşfetmeyi, hatta bazen oyuncunun bonuslu ürünlerine göre stratejik keşif yöntemini teşvik ediyor. Bir anlamda motivasyon olmuş oluyor.

Ben haritada 32 oyuncu keşfettim. Bu oyuncular içerisinde sadece 2 tanesi aktif. Tabi tüccarda aktif değiller henüz ama ara sıra ziyaret ediyorlar bir de şehirlerinde ufak tefek değişiklikler yaşanıyor. Bu 2 oyuncu ile ben aynı 3 bonuslu ürün sahibiyiz. Yani ticarete ürün bıraksalar dahi işime yaramayacaklar bir anlamda. Benzer bir durum betada yaşanmıştı. Keşfettiğim 50-60 kişi içerisinde sadece 2 mermer üreten vardı. Yoldaşlık geldiği an hemen kurdum ve üyelerimi her üründen en az 5 tane üreticisi olacak şekilde seçtim. Şimdi ürettiklerim dışında her ürünüm bol miktarda, ürettiklerim de tabi sürekli yoldaşlara gidiyor :)

Yoldaşlık, tahminimce 0.21 yani bir sonraki sürüm ile gelecektir... umarım.

DeletedUser28

Guest
Sayın adminlerimiz yoldaşlığın gelişi ile ilgili bir tarih paylaşabilirler mi acaba?

Saygılarımla,

DeletedUser11

Guest
Merhabalar,

Benim anlamadığım tek bir şey var mesajları okudum da mesela;

Ben şu teklifi koyabiliyorsam, Teklif: 100 Çelik Talep: 100 Mermer
Başkası da koyamaz mı? Sürekli akıl almaz teklifler görüyoruz?

25 civarı teklif attım pazara anında alındı neden? Çünkü hepsi eşit oranda adaletli tekliflerdi(100-100).

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser16

Guest
Online olmayanlar haritadan atılıyormuş 30 gün içinde ama onu atmak zaten 30 gün bir de oyun yerine gelen oyuncu en baştan başlayacak bunuda hesaba katarsak benim işime yarayacak kadar ürün üretmesi ne kadar sürer kim bilir. Oynayan 3-5 tane komşum var şuan onlarda dediğim gibi mesaj attığım halde 1 e 1.5 teklifinden vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Bir insan sana mesaj atmış yardım istemiş nasıl böyle cevap veriyorsun onuda anlamıyorumya biz de ticari zeka yok demek :)

DeletedUser29

Guest
şunu kabullenmek lazım hepimizn arasında olması gereken bir rekabetvar sonuçta stratejiye dayalı bir şehir kurma oyunu ve de gelişmek için kar yaparak ticaret yapmalsın ve de yapılarını şehrini düzgünce ayarlamalısın
orantısız teklfileri gördüğünüzde almayın orantılı teklif koyanlara mesaj atın sizin için pazara koysun sizde alın ve de böylece orantısız teklifler kalmasın satamayınca kaldırılsın fakat şöylede bir şey var her ne kadar hepimizn arasın rekabet olsa da savaş temelli olmadığı için aslında hepimiz birbirimize muhtacız yani bir ticcaret yada herhangi birşey yaparken biraz daha adaletli ve ılımlı yaklaşırsak ileride bize avantaj olarak döneceğine emin olabilirsiniz

DeletedUser11

Guest
Merhabalar,

Ben kimseye zorla şunu şunu yapın demiyorum lakin ben sadece orantısız teklifleri almayacağımı belirttim nedeni ise çok açık ve net ifade ettiğimi düşünüyorum, büyük sıkıntı çekmekteyim.

İyi Forumlar
MisteR

DeletedUser16

Guest
şunu kabullenmek lazım hepimizn arasında olması gereken bir rekabetvar sonuçta stratejiye dayalı bir şehir kurma oyunu ve de gelişmek için kar yaparak ticaret yapmalsın ve de yapılarını şehrini düzgünce ayarlamalısın
orantısız teklfileri gördüğünüzde almayın orantılı teklif koyanlara mesaj atın sizin için pazara koysun sizde alın ve de böylece orantısız teklifler kalmasın satamayınca kaldırılsın fakat şöylede bir şey var her ne kadar hepimizn arasın rekabet olsa da savaş temelli olmadığı için aslında hepimiz birbirimize muhtacız yani bir ticcaret yada herhangi birşey yaparken biraz daha adaletli ve ılımlı yaklaşırsak ileride bize avantaj olarak döneceğine emin olabilirsiniz
almak zorunda değiliz doğru ama şuan ki sistem bizi buna mecbur ediyor. 3-5 tane komşu var zaten bakıyorki bu arkadaş bana muhtaç nasıl kâr elde ederime bakıyor

DeletedUser29

Guest
yapılması gereken dediğim gibi orantısız teklifleri almamak zaten orantılı teklif koyan kişilerle görüşüp aranızda düzenli olarak alışveriş yapmak

DeletedUser29

Guest
almak zorunda değiliz doğru ama şuan ki sistem bizi buna mecbur ediyor. 3-5 tane komşu var zaten bakıyorki bu arkadaş bana muhtaç nasıl kâr elde ederime bakıyor
tabiki öyle şuanki sistemde yolaşlık olmadığı için zorluk çekiliyor ama siz orantılı teklif koyan kişilere mesaj atın tüccara vermeyi orantısız teklif koyana vermeye yeğlerim açıkçası

DeletedUser16

Guest
tabiki öyle şuanki sistemde yolaşlık olmadığı için zorluk çekiliyor ama siz orantılı teklif koyan kişilere mesaj atın tüccara vermeyi orantısız teklif koyana vermeye yeğlerim açıkçası
aynen öyle yapıyorum bende daha zararlı olsa bile çıkarcılardan teklif almıyorum toptancıdan 100 e 20 alırım daha iyi :)

Durum
Konu yanıtlara kapalı.