• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Diğer... Turnuva sıralaması

• Konuyu başlatan DeletedUser337
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser337

Guest
Merhaba,

Turnuvalarda aynı puana ait olan oyuncuların aynı sıralamayı almaları gerektiğini düşünüyorum.
Örneğin puan bazlı bir kitap yarışması düşünelim ve sadece ilk üç kişi ödül alacak.
Değerlendirme sonucunda;
X kitabı: 30 Puan
Y kitabı: 20 Puan
Z kitabı: 20 Puan
T kitabı: 15 puan
B kitabı 10 Puan
Aldığını varsayarsak, yarışma sonucunda nasıl bir dizilim olmalıdır sizce?

Birinci dizilim:
Birinci: X kitabı
İkinci: Y kitabı
İkinci:Z kitabı
Üçüncü: T kitabı

İkinci dizilim:
Birinci: X kitabı
İkinci: Y kitabı
Üçüncü: Z kitabı

Aynı puana sahip kişilerin arka arkaya sıralanması yanlıştır. Aynı puana sahip kişiler ikinciliği paylaşırlar veya hangi derece varsa onu paylaşırlar ve her ikisi de aynı ödülü alır.
Turnuvalarda da böyle olması gerektiğini düşünüyorum.
Şuanda 1852 puan olan 5 oyuncu var. Bunlardan ilk başta yer alan 110 puan alırken, aynı puanda olmasına rağmen en son yer alan 70 puan alıyor. Burada büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bir diğerini bir diğerinden önde tutan veya geride tutan nedir? Sonuçta her biri eşit puana sahiplerdir.

Bu konuda elvenar ekibi ne düşünmektedir? Fikirleriniz nelerdir?

DeletedUser3

Guest
O puana ilk ulaşan oyuncuya öncelik tanınır sonra bu şekilde sıralanır diye biliyorum. Yani turnuvalardaki sistem biraz daha farklı işlemektedir. Ayrıca sıralamaya etki eden başka etkenlerde olabilir sadece yazılımcıların bildiği. Pazartesi daha detaylı bilgiye ulaşabilirsem sizlerle paylaşacağım.

DeletedUser337

Guest
Daha önce ulaşsa bile 40 puanlık bir fark var. Bu gerçekten çok fazla. Yine de haksızlık olduğunu düşünüyorum. Sırf daha önce ulaştı diye aynı puanda olmasına rağmen farklı puan olmamalı. yada aynı puanda olanların ödül puanları toplanıp kaç kişilerse o sayıya bölünerek bir eşitlik getirilmeli.
Yani: 110+100+90+80+70=450/5=90 puan kişi başı gibi.