• Merhaba Yabancı! Forumda yeni misin?

Forumdaki aktif tartışmalara ve düzenlenen etkinliklere katılabilmen hatta kendi konularını oluşturabilmen için bir forum hesabına ihtiyacın var. BURADAN KAYIT OL!

Eski Duyuru Ön Tanıtım: Yeni Savaş Sistemi Tasarımı

• Konuyu başlatan DeletedUser3
  • Başlangıç tarihi
Durum
Konu yanıtlara kapalı.

DeletedUser3

Guest
Announcement_TR.png

- BÖLÜM 1 -

Sevgili İnsanlar ve Elfler,

Bugün sizlere, yakında Elvenar'da komple değiştirilecek/dengelenecek mevcut oyun sistemi hakkında duyuru yapmak istiyoruz: Savaş Sistemi! Sıralı duyurular eşliğinde oyunumuzda bulunan mevcut savaş sistemi üzerinde uygulanacak büyük değişimleri anlatacağız sizlere. Her duyuru bu yeniliklerin belli bir bölümünü tanıtacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm duyurular sonucunda, yapılacak olan yenilikler hakkında genel bir izlenime sahip olabileceksiniz. Bu değişikliklerin oyuna büyük etkileri olacaktır bu yüzden önceden hatta daha beta sunucusuna bile bu değişiklikler gelmemişken sizleri bu değişiklikler hakkında bilgilendirmek istedik. Değişikliklere kısa süre sonra başlanacaktır fakat hepsi aynı anda oyuna aktarılmayacaktır: Bu yeni özellikleri oyuna "3 farklı paket" halinde aktarmak istiyoruz.

Peki, neden savaş sistemini değiştiriyoruz?
Peri birimlerini tasarlarken (evet, hala hazır olmadıklarının farkındayız) şunu tespit ettik ki teknik ve tasarım olarak mevcut savaş sistemini geliştirmek veya üzerinde oynamalar yapmak sanıldığından çok daha zor. Peri birimlerini sizlere hala sunamamış olmamızda bununla alakalı. Bu yüzden peri birimleri ile ilgili olan çalışmaları geçici olarak bir yana koyup yeni içerik sunmaya devam etmek istedik ve bu alanda çalışmaları sürdürdük. Orklar ve Goblinler ile onların kadim mucizelerini hazırladık ve şu an yeni bir misafir ırk üzerinde de çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Hatta bu yeni ırk ile ilgili gelişmeleri de haftaya yavaş yavaş sizlere sunmaya başlayacağız (Bir dakika bunu gerçekten söyledik mi?). Bunların paralelinde savaş sistemi tasarımı üzerinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz ki bir an önce savaş sistemindeki bu engelleyici faktörleri giderebilelim. Bu sayede savaş sistemi üzerindeki yeni tasarımları ve dengeleyici unsurları yapmak ve oyuna eklemek daha kolay olacaktır (yeni birimleri eklemek de buna dahil). Aynı zamanda bu yeni değişikliklerle beraber savaş sistemi sizin için daha anlaşılır olup yapacağınız savaşlardaki stratejiyi belirlemek kafa karışıklığına yol açmayacaktır çünkü hangi biriminizin hangi düşmana karşı etkili olduğunu bu yeni sistemde daha rahat anlayabileceksiniz. Savaşlardaki yaşanılan mücadeleyi sizlerden almayacağız - hala hangi birimleri seçmeniz gerektiğini siz belirlemelisiniz fakat mevcut savaş sistemi tasarımında savaşlara girerken birimlerinizi doğru seçebilmek çok kolay değil ve bu bizim geliştirmek istediğimiz bir şey.

İlk Fikir
İlk değiştirmek istediğimiz özellik savaşlardaki bölük boyutu. Genel sistem şimdiki ile aynı olacak. Bölük boyutunuzu "Bölük Boyutu Geliştirmesi" isimli teknolojiler ile artıracaksınız ve savaşlara sokabileceğiniz bölük boyutu da buna bağlı olmaya devam edecek. Fakat, bu teknolojilerin vaat ettiği etkiyi geliştireceğiz. Mevcut sistemde her bölük boyutu teknolojisi size +12 ek bölük boyutu sağlamaktadır. Gelecek olan sistemde bu sayı teknoloji seviyesinin 3 katı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, şimdiki sistemde "Bölük Boyutu Geliştirmesi 17" size +12 bölük boyutu vermektedir. Gelecek olan sistemde bu sayı +51 olacaktır (3x 17=51). Tabii ki bu değişiklikle beraber buna bağlı her şeyi de beraberinde dengelememiz gerekiyor. Bu değişiklik gelecekte savaşları daha çok dengeleyebilmemizi sağlayacak.

btn_encounter_normal.png

Bir Tavsiye
Diğer bir değişiklik birimlerin masraflarında olacaktır: Bir birimi eğitmek çok daha hızlı olacak, fakat karşılığında bir bölüğü tamamlamak için daha fazla birime ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, bir birimin terfili halinin masrafını, aynı birimim ilk halindeki masrafıyla aynı yapacağız. Bunun anlamı artık siz bir birimi terfi ettirince o birimin eğitim masrafı artmayacaktır. Bu yüzden, terfili birimleriniz birim başına bir miktar değer kaybı yaşayabilir. Size tavsiyede bulunmak istememizin sebebi de budur, yeni değişiklikler gelmeden önce elinizdeki birimlerinizi kullanabildiğiniz kadar kullanın çünkü tüm birimlerinizi elinizde tutmaya karar verseniz bile temsil ettikleri bölük boyutu azalacaktır. Hala önünüzde bir kaç haftanız var.

İleriki günlerde daha fazla duyuru paylaşacağız sizlerle, beklemede kalın! Bu konu altında yeni savaş sistemi tasarımı hakkında soru sorabilir veya fikrinizi sunabilirsiniz: Yeni Savaş Sistemi Tasarımı Hakkında

Saygılarımızla,
Elvenar Ekibi.

DeletedUser3

Guest
Announcement_TR.png

- BÖLÜM 2 -

Yeni savaş tasarımı hakkında bu ikinci duyurumuzdur! Bugün birimlerinizin güçlü ve zayıf yönlerinin yeni sistemde nasıl olacağını konuşacağız. Biliyoruz ki mevcut sistemde hangi birimin hangi birime karşı avantajlı veya dezavantajlı olduğunu kestirmek zahmetli ve yorucu bir iş. Ayrıca tam olarak net değil. Bizler bunu çok daha anlaşılır hale getirmek istiyoruz, bu yüzden yeni sistemde adını "savaş beşgeni" diye adlandırdığımız bir sistemi kullanacağız. Kısaca, bunun anlamı bir birim iki farklı birim türüne karşı güçlü olabilir ama iki farklı birim türüne karşı da güçsüz olabilir. Resimler binlerce kelimeden daha iyi anlatır çoğu şeyi, o yüzden aşağıdaki resmi size göstermek istiyoruz:.

infographic_pentagon.png

Başta biraz karışık gibi gelebilir, fakat aslında hiç değil. Mesela zayıf yakın dövüşçü birimi ile örnek verelim. Okları takip ederseniz eğer, kısa menzilli birimlere ve büyücülere karşı güçlü olduklarını görürüz ama aynı zamanda güçlü yakın dövüşçülere ve güçlü menzilli birimlere karşı da güçsüz olduklarını görürüz.

infographic_pentagon_arrows.png

Bu sistem diğer tüm birim türleri içinde aynı olarak işlemektedir.

Umuyoruz ki bu yeni değişiklik savaşlarda sizlere daha rahat strateji kurabilmenizde yarar sağlayacak ve bir nebze olsun işleri kolaylaştıracaktır. Yeni savaş tasarımı ile ilgili duyurular eklenmeye devam edecektir. Beklemede kalın!

Bu konu altında yeni savaş sistemi tasarımı hakkında soru sorabilir veya fikrinizi sunabilirsiniz: Yeni Savaş Sistemi Tasarımı Hakkında

Saygılarımızla,
Elvenar Ekibi.

DeletedUser3

Guest
Announcement_TR.png

- Bölüm 3 -

Bir önceki duyurumuzda tuhaflığı fark edebilmiş miydiniz? Hayır mı? Peri birimlerinden bahsetmiyoruz. Hala hayır mı? Öyleyse hadi odaklanalım;

cerb_mortar.png

Önceki duyurumuzda sizlere, yeni sistemde bir birimin hangi birim türlerine karşı güçlü veya güçsüz olduğunun nasıl anlaşılabileceğini göstermiştik. Görsel yardım olması açısından sizlere elflerin ve insanların sahip oldukları tüm birimleri ve peri birimlerini de işin içine katarak göstermiştik. Dikkat ettiyseniz eğer görselde toplam 13 birim vardı. Bugün bunun sebebini sizlere açıklayacağız.

Şu an, insanlar herhangi bir güçlü menzilli birime sahip değiller fakat iki adet zayıf yakın dövüşçü birime sahipler. Biz insanların da her birim türünden en az birine sahip olmasını istedik, tıpkı elflerde olduğu gibi. Bunun için iki değişiklik yaptık:

1. Havan Topçusu
Havan Topçusu, oyuncular için şu an kullanılamaz durumda fakat pek çok oyuncumuz bir benzerine dünya haritasında bölgelerde savaşırken rastlamıştır. Bu birim zaten şu an bölgelerde düşman saflarında kullanılmakta fakat yakında bir benzerini insan ırkı ile oynayan oyuncularımız da kullanabilecekler: Havan Topçusu! Bu değişiklik insan ırkı ile oynayan oyuncularımıza güçlü menzilli birime erişme şansı verecektir. Fakat bu aynı zamanda elf ırkı ile oynayan oyuncularımızdan bir birim daha fazlasına sahip olacakları anlamı taşır ki bu denge açısından pek doğru olmaz. Bu yüzden, karşılık olarak bir değişiklik daha yaptık. Ne planladığımızı bilmek ister misiniz? Okumaya devam!

2. Kerberos
Bu birim şu an için sadece insanlar için mevcut. Fakat, yakında kışlalardan alınıp "eğitim sahasına" konulacak. Bu yeni yapı araştırma ağacınızın ikinci devresinde bulunacak. Bu yapıyı her iki ırk da gerekli araştırmayı açtıktan sonra inşa edebilecek. Böylece Kerberos her iki ırk içinde kullanılabilir bir birim haline gelecek. Hali hazırda hesabında Kerberos bulunan oyuncularımız yenilikler geldiğinde bunları kaybetmezler, hala kullanabilir olacaklar. Yapamayacakları tek şey, yenilerini eğitemeyecekler. Bunu yapabilmek için eğitim sahası isimli araştırmayı tamamlayıp bu yapıyı şehirlerine kurmaları gerekir. Bu yapı bu birimden daha fazla eğitmek için gereklidir.

Paylaşımlı eğitim alanları

TrainingGroundsLvl1.png

Kışla, eğitim sahası ve paralı asker kampı kısaca hepsi de tek bir eğitim sırası kullanır. Bunun anlamı en fazla 5 adet eğitim alanına sahip olduğunuzdur(kışlanızın seviyesine bağlı). Bu üç farklı yapıdaki birimleri eğitebilmeniz için toplam 5 adet eğitim alanına sahipsiniz. Bu üç yapı da kendi içinde farklı birimleri barındırır. Hadi bu yapılarda neler var bir bakalım:

• Kışla - İnsanlar (sadece insanlar):
    Baltalı Barbar, Arbaletçi, Paladin, Havan Topçusu, Ruhban
  • Kışla - Elfler (sadece elfler):
    Kılıç Dansçısı, Okçu, Treant, Golem, Kadın Büyücü
  • Eğitim Sahası (her iki ırk):
    Kerberos
  • Paralı Asker Kampı (her iki ırk):
    Arı Binicisi, Çiçek Büyücüsü
Ah, ayrıca ileride daha fazla birim ekleneceğini söylemiş miydik size? Eğitim sahasını ve paralı asker kampını daha da doldurmayı düşündüğümüzü?

Bu değişikliklerin oyuna aktarılmasını dört gözle beklemekteyiz. Umarız bizler kadar sizlerde bu değişiklikleri seversiniz. Lütfen fikirlerinizi bizlerle paylaşın. Yakında yayımlayacağımız InnoGamesTV Eylül bölümünde de daha fazlasını bulabilirsiniz. Takipte kalmaya devam!

Saygılarımızla,
Elvenar Ekibi.

Durum
Konu yanıtlara kapalı.